ظریف در نشست خبری مشترك با بیلت:/2/

نتیجه مذاکرات باید رفع همه تحریم‌ها باشد

سیاست خارجی

آقای کری در این دیدار تاکید داشتند که دولت آمریکا متعهد به پیگیری موضوع و جدی است و می‌خواهد کار به نتیجه برسد، به نگرانی‌هایی که در داخل آمریکا مطرح می‌شود، اشاره شد./بنده نیز در این ملاقات تاکید کردم که ما معتقدیم تحریم‌ها هم غیرقانونی و هم بی‌نتیجه است. باید آمریکا از یک نگاه دیگر به این مشکل نگاه کند، باید به دنبال حل موضوع باشد و فشار بر ایران پاسخگو نخواهد بود.

وزیر امور خارجه كشورمان با بیان اینكه اصرار کردم لازمه استفاده از فرصت برای اعتمادسازی این است که طرفین به متونی که مذاکره‌کنندگان مورد توافق قرار داده اند، پایبند باشند و بی جهت متن دیگری را منتشر نکنند، افزود: امیدوارم با شروع مذاکرات در 28 بهمن ماه در جلسه مشترک من و خانم اشتون و سپس 29 بهمن در جلسه رسمی ایران و کشورهای 1+5 که وارد مذاکرات جدی برای راه حل نهایی می‌شویم، توافق نهایی حاصل شود. راه‌حل نهایی یک جزء غیرقابل فراموش دارد که آن رفع کامل تحریم‌هاست، نتیجه مذاکرات باید رفع همه تحریم‌ها باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان در نشست مشترك خبری خود با کارل بیلت وزیر امور خارجه سوئد در پاسخ به سوال خبرنگار سوئدی مبنی بر اینكه ایران برای بهبود وضعیت حقوق بشر چه خواهد كرد، گفت: حقوق بشری مسئله‌ای است كه باید همگان آن را رعایت كنند و ایران نیز این قاعده مستثنا نیست.

وی ادامه داد: حقوق بشر پروسه‌ای است كه باید قوای مختلف به اجماع برسند و دولت به تنهایی نمی‌تواند كاری انجام بدهد هرچند كه در این باره نیز اقداماتی انجام داده است و می‌خواهد به وعده‌هایش عمل كند.

وزیر امور خارجه كشورمان با بیان اینكه در 30 سال گذشته انتقال دولت‌ها از طریق صندوق رای صورت گرفته است، تاكید كرد: این یك پروسه دمكراتیك و ماندگار است. در انتخابات گذشته 73 درصد مردم شركت كردند و رئیس‌جمهوری با اراده خودشان انتخاب كردند و رئیس‌جمهور هم منشور حقوق شهروندی را ارائه كرده است.

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار سوئدی دیگر مبنی براینكه فیلترینگ در ایران كی به پایان خواهد رسید، اظهار داشت: این یك مسئله پیچیده است. بسیاری از افراد اصرار دارند كه باید از حریم اینترنت محافظت و با مسائل غیراخلاقی برخورد كرد.

وی ادامه داد: دولت با همه عناصر در حال عناصر در حال مذاكره است تا به مكانیزمی برسد تا مردم به اطلاعات دسترسی داشته باشند و از اخلاقیات هم محافظت بشود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در این باره که مقامات آمریکایی اعلام کردند جان کری در دیدار با شما اعلام کرده اجرای تحریم ها ادامه پیدا خواهد کرد، مهمترین مطالبات ایران از وزیر امور خارجه آمریکا چه بود و جزئیات این دیدار چه بوده است؟، گفت: در ملاقات آقای جان کری با بنده بیشتر وقت ما در مورد نحوه ادامه مذاکرات و رسیدن به توافق جامع بود.

ظریف خاطرنشان كرد: آقای کری در این دیدار تاکید داشتند که دولت آمریکا متعهد به پیگیری موضوع و جدی است و می‌خواهد کار به نتیجه برسد، به نگرانی‌هایی که در داخل آمریکا مطرح می‌شود، اشاره شد.

وزیر امور خارجه كشورمان با بیان اینکه فروپاشیدن تحریم‌ها یك نگرانی برای آمریکایی‌هاست، بیان كرد: ما این موضوع را می‌دانیم که این نگرانی وجود دارد. البته ما اعتقاد داریم که تحریم‌ها از ابتدا غیرقانونی بود و هیچ کمکی به حل موضوع نکرده و بارها گفته‌ایم که نتیجه تحریم‌ها نصب 18 هزار سانتریفیوژی بود که اضافه شده است.

وی با تاكید بر اینكه تحریم‌ها باعث افزایش بدبینی مردم ایران نسبت به سیاست‌هایی که باعث شده تامین غذا و دارو توسط مردم و شرکت‌های ایرانی با موانعی روبرو باشد، ابراز داشت: امیدواریم این موارد رفع شود. بنده نیز در این ملاقات تاکید کردم که ما معتقدیم تحریم‌ها هم غیرقانونی و هم بی‌نتیجه است. باید آمریکا از یک نگاه دیگر به این مشکل نگاه کند، باید به دنبال حل موضوع باشد و فشار بر ایران پاسخگو نخواهد بود.

وزیر امور خارجه كشورمان ادامه داد: همچنین بر ضرورت تعهد به متونی که بر آن توافق می‌کنیم، تاکید داشتند، متونی که مورد توافق قرار می‌گیرد مورد تایید دو طرف است و باید به همان‌ها متعهد باشیم، نه اینکه متون ثالثی را منتشر کنیم و مبنا قرار دهیم که آن متون نه از نظر حقوقی و نه از نظر قانونی مبنا قرار می‌گیرد و آنچه که امروز اجرا می شود آن چیزی است که در 24 نوامبر در ژنو با عنوان برنامه اقدام مشترک مورد توافق قرار گرفت و تفاهم‌هایی که برای اجرای آن کردیم که اصلا هیچ نسبتی با آنچه که از طرف کاخ سفید پخش شده است، ندارد.

ظریف با بیان اینكه اصرار کردم لازمه استفاده از فرصت برای اعتمادسازی این است که طرفین به متونی که مذاکره‌کنندگان مورد توافق قرار داده اند، پایبند باشند و بی جهت متن دیگری را منتشر نکنند، افزود: امیدوارم با شروع مذاکرات در 28 بهمن ماه در جلسه مشترک من و خانم اشتون و سپس 29 بهمن در جلسه رسمی ایران و کشورهای 1+5 که وارد مذاکرات جدی برای راه حل نهایی می‌شویم، توافق نهایی حاصل شود. راه‌حل نهایی یک جزء غیرقابل فراموش دارد که آن رفع کامل تحریم‌هاست، نتیجه مذاکرات باید رفع همه تحریم‌ها باشد.

کد N102855