نشریه ایتالیایی: رقابت میان اروپایی ها برای سرمایه گذاری در ایران

ایران,ایتالیا

رم - ایرنا - نشریه آنلاین ˈفانوسˈ در مقاله ای با عنوان ˈهمه به دنبال سرمایه گذاری در ایرانˈ نوشت: در پی تعدیل تحریم ها علیه تهران، شرکت های اروپایی به رقابت با یکدیگر برای ورود به بازار و سرمایه گذاری در ایران پرداخته اند.

به گزارش ایرنا، ˈجووانی سوربلوˈ مدیر این نشریه ایتالیایی در این مقاله اظهار داشت: از روز 20 ژانویه یعنی از زمانی که شورای اتحادیه اروپا بخشی از تحریم ها علیه ایران را در پی توافق هسته ای در ژنو میان ایران و گروه 1+5 تعدیل کرده است، شرکت های اروپایی به رقابت برای سرمایه گذاری در ایران پرداخته اند.

وی با اشاره به گزارشی از مجله امریکایی ˈForeign Policyˈ افزود: بیش از 100 شرکت آلمانی در حال تلاش برای ورود به بازار ایران هستند و این سرمایه گذاری های جدید می تواند تا 20 میلیارد دلار به اقتصاد ایران تزریق کند.

نشریه فانوس نوشت: بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران نیز اظهار داشت که کشورش در صدد برگزاری کنفرانسی در ماه جولای آینده برای معرفی شرایط جدید قراردادی برای شرکت های بین المللی است.

این نشریه افزود: غول های نفت جهانی از جمله ˈرویال داچ شلˈ ، ˈبریتیش پترولیومˈ، ˈپتروناسˈ و ˈرپسولˈ در پی تعدیل تحریم ها علیه تهران قصد بازگشت به ایران را دارند.

نشریه فانوس نوشت: حتی بزرگترین تولید کننده نفت در روسیه ˈلوک ویلˈ و یا ˈتوتالˈ فرانسه و شرکت نفت ˈانیˈ ایتالیا نیز اعلام آمادگی برای از سرگیری فعالیت در ایران کرده اند. همچنین هیاتی متشکل از 140 بازرگان و کارآفرین فرانسوی نیز برای بحث درباره روابط جدید تجاری با ایران به تهران سفر کرده است و به عبارتی همه به دنبال بازگشت و سرمایه گذاری در ایران هستند.

گفتنی است که بازرگانان، شرکت ها و صاحبان صنایع ایتالیا نیز پس از توافق هسته ای و تعدیل بخشی از تحریم ها، درپی جبران مبادلات تجاری قبل از تحریمات با ایران هستند. مبادلات تجاری میان ایتالیا و ایران تا قبل از به اجرا گذاشته شدن تحریمات، به حدود هفت میلیارد دلار در سال می رسید که از این مقدار پنج میلیارد دلار مربوط به صادرات ایران به ایتالیا و مابقی مربوط به صادرات ایتالیا به ایران بود، اما پس از به اجرا گذاشته شدن تحریم ها، مبادلات تجاری میان دو کشور به 800 هزار دلار رسید.

بدین ترتیب بسیاری از کارآفرینان ایتالیایی که به دنبال بازارهای خارجی برای خروج از بحران اقتصادی هستند، امیدوارند بتوانند سهم مهم و معنی داری را از بازار ایران پس از تعدیل تحریم ها بدست آورند.

وزارت خارجه ایتالیا نیز اخیرا فهرستی از تعدیل تحریم ها را در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد تا صاحبان صنایع و بازرگانان ایتالیایی با مراجعه به آن اطلاعات لازم را برای کار با ایران کسب کنند.

ایتالیا به عنوان عضو گروه جی هشت از کشورهای مهم اتحادیه اروپا محسوب می شود و درچند ماه اخیر مواضع سازنده و مثبتی در قبال موضوع هسته ای ایران اتخاذ کرده است و نخستین کشور اروپایی بود که پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری نماینده خود را به تهران فرستاد.

ˈ اما بونینو ˈ وزیر امورخارجه ایتالیا اخیرا اظهار داشت در آستانه تعدیل تحریم ها، از هم اکنون یک صف از کشورهایی تشکیل شده است که آماده حضور در ایران برای تجارت هستند، اما ایتالیا از این نظر نسبت به انگلیسی ها و فرانسوی ها هشیارتر بود.

شرکت نفت ˈانیˈ ایتالیا نیز در مسابقه برای از سرگیری فعالیت های خود در ایران پس از کاهش تحریم ها است. ˈپائولو اسکارونیˈ مدیر عامل این شرکت پیشتر اظهار داشت که شرکت ˈانیˈ نخستین شریک بین المللی در ایران است و از سال 1955در این کشور حضور دارد و ما آماده افزایش فعالیت های خود در ایران هستیم و فرصت ها در بخش نفت و گاز بسیارند، به شرطی که تحریم ها برداشته شوند.

اروپام/ 2171 ** 1514
کد N102842