روسیه: معارضان سوری کنترلی بر گروه های تروریستی ندارند

مذاکرات سوری,تروریسم

مسکو -ایرنا- گنادی گاتیلوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: گروه های معارض سوری مقیم خارج و داخل سوریه هیچ کنترلی بر فعالیت گروه های تروریستی فعال در این کشور ندارند.

به گزارش ایرنا، گاتیلوف روز سه شنبه به خبرگزاری ریانووستی گفت: گروه های تروریستی فعال در سوریه خارج از کنترل معارضان سوری در این کشور فعالیت می کنند.

معاون وزیر خارجه روسیه با استناد به اطلاعات سازمان ملل یادآوری کرد: در مجموع 100 هزار نفر علیه نیروهای امنیتی سوریه می جنگند که بخش عمده آن را مزدوران و اعضای گروه های تروریستی تشکیل می دهند.

وی افزود: به عنوان مثال شمار زیادی از اعضای این مزدوران از کشورهای عربی هستند که بیش از دو هزار مزدور اردنی و حدود دو هزار نفر از عربستان سعودی از آن جمله است.

مقام روس با بیان این که گروه هایی از مزدوران فعال در سوریه هم از کشورهای اروپای غربی هستند، اظهار داشت: مراکز بزرگ جذب مزدور در کشورهای فرانسه، آلمان، بلژیک و انگلیس قرار گرفته است.

به گفته گاتیلوف در کشورهای بالکان به ویژه آلبانی و کوزوو هم جذب مزدور برای جنگیدن در سوریه جریان دارد.

وی افزود: شماری از مزدوران هم از جمهوری های شوروی سابق به سوریه رفته اند که از آن جمله از روسیه است و بر اساس اطلاعات سازمان ملل شمار این افراد به حدود 190 نفر می رسد.

وی اضافه کرد: عناصر تروریستی و افراط گرا از کشورهایی مانند پاکستان و حتی استرالیا، کانادا و آمریکا در سوریه فعالیت می کنند و اطلاعات موجود حاکی از آن است که گروه های تروریستی فعال در این کشور از هیچ کس اطاعت نمی کنند و هدف آنها براندازی دولت اسد و ایجاد خلافت در سرزمین سوریه است.

گاتیلوف پیش تر هم با تاکید بر اهمیت ادامه مذاکرات هیات های رسمی سوریه و معارضان این کشور و توجه خاص به مبارزه با تروریسم در آن اعلام کرد: مذاکرات سوری باید بر مبنای مبارزه مشترک با تروریسم و حفظ تمامیت ارضی سوریه ادامه بیابد.

وی به تازگی در دیدار با ژاک اودیبر مدیر سیاسی وزارت خارجه فرانسه گفت: هیات های دولت سوریه و معارضان باید به مذاکرات تا گرفتن نتیجه نهایی ادامه دهند.

وی افزود: تشریک مساعی در امر مبارزه با تروریسم در سوریه، حفظ حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور باید محور مذاکرات سوری را تشکیل دهد.

اروپام/2242**518 ** 1514
کد N102640