محقق تایلندی

انقلاب اسلامی در ایران نظام های دیگر را به چالش کشید

تایند,فجر 92

کوالالامپور – ایرنا – یک محقق و استاد روابط بین الملل دانشگاه ˈتاماستˈ تایلند، انقلاب اسلامی در سال 57 را نمونه ای از یک خیزش واقعی مردمی دانست و گفت این انقلاب بسیاری از نظام ها به ویژه در منطقه خاورمیانه را به چالش کشید.

ˈچاران معلولیمˈ روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با استناد به تحقیق ˈ پل میشل فوکوˈ فیلسوف، تاریخدان و متفکر معاصر فرانسوی، گفت: انقلاب اسلامی ایران ریشه در خواسته های اسلامی مردم ایران برای تغییر بنیادی در حیات اجتماعی و سیاسی آنها داشت.

استاد دانشگاه تاماست تایلند با بیان اینکه وقوع انقلاب به رهبری امام خمینی (ره) توانست مسیر ایران را از دوران پهلوی به طور کامل تغییر دهد، افزود: رهبری امام (ره) توانست امور غیرواقعی را به واقعیت تبدیل کند.

وی افزود: انقلاب ایران از همان ابتدا با چالش هایی از قبیل جنگ تحمیلی با عراق مواجه بود، اما مردم ایران توانستند تا امروز انقلاب خود را حفظ کنند و برای حفاظت از آن نیز همه تلاش خود را در عرصه های مختلف بکارگرفتند.

چاران معلولیم با این عنوان که انگیزه امام خمینی (ره) باعث سربلندی ایرانیان در جهان شده است، افزود: بنیان های مستحکم اندیشه امام در مورد انقلاب باعث شده تا کسی نتواند نقدی در مورد ماهیت واقعی انقلاب ایران مطرح کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ایران با توجه به عملکرد خود در سه دهه گذشته می تواند به عنوان الگوی کشوری موفق مورد استفاده قرار گیرد.

این محقق و تحلیلگر تایلندی افزود: ایران در برخی از زمینه ها نیاز به اصلاحات دارد که دولت حسن روحانی با انجام این اصلاحات می تواند باعث شکوفایی بیشتر انقلاب در اذهان عمومی جهانیان شود.

وی افزود: سیاست خارجی برخی کشورها در مورد ایران به گونه ای شکل گرفته است که برای برقراری و ارتباط با سایر جوامع بین المللی باید اصلاحاتی انجام شود.

آساق**د.م **1611
کد N102542