وزیر کشور در جمع خبرنگاران:/1/

ساختمان خانه احزاب باید محل اسنجام همه گروه‌ها باشد

دولت

دولت ‌و وزارت کشور و همچنین شهرداری‌ها کمک لازم برای تهیه زمینی برای خانه احزاب انجام دهد و همچنین با همکاری همه اعضای احزاب که مدعی هستند؛ بازوان و هواداران زیادی دارند، فعالیت‌های لازم در این خصوص صورت گیرد.

وزیرکشور تاکید کرد: ساختمان خانه احزاب می‌تواند ساختمان وحدت و انسجام بین همه افرادفعال احزاب و گروههای سیاسی باشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عبدالرضا رحمانی‌فضلی امروز در حاشیه نشست با نمایندگان احزاب گفت: ما امروز با افراد و اشخاصی جلسه برگزار کردیم که به نوعی نماینده و نشان دهندهٔ جریانات فکری و سیاسی در جامعه بودند.

وزیر کشور با بیان اینکه این جلسه در ادامه جلسه قبل برگزار شد، ‌خاطر نشان کرد: در آن جلسه مواردی پیش بینی شده بود که باید پیگیری می‌شد.

وی گفت: موضوع اصلی این جلسه در مورد خانه احزاب بود و تمامی دوستان درمورد این موضوع نظرات خودرا بیان داشتند و نقاط مشترک تمامی احزاب بر این بود که خانه احزاب و این خانه محل رزم کشی سیاسی و رقابتهای سیاسی نباشد. بلکه باید محل حمایت از احزاب باشد و مسیرهایی را برای فعالیت حزبی‌ فراهم کند.

رحمانی فضلی با اشاره به جمع بندی نهایی در مورد خانه احزاب گفت‌: قرار شد افرادی پیش قدم شوند و مجمع خانه احزاب را تشکیل دهند و درآن مجمع انتخابات صورت گیرد و در کنار آن نیز تقاضای تمدید خانه احزاب را مطرح کردند تا خانه احزاب فعال شود.
وی در ادامه بیان داشت: حال اینکه چگونه انتخابات در خانه احزاب شکل گرفته است بر مبنای تعیین هیات رئیسه چه طور باشد نگاههای متفاوتی بود؛ هم اینکه بحث شد بر اساس سه جریان کلی کشور یعنی اصول گرایی؛ اصلاح طلبی؛ و اعتدال گرایی راندمان خاصی وجود داشته باشد یا این موضوع بر مبنای رای گیری در دا خل مجمع باشد.

وزیر کشور در رابطه یارانه احزاب نیز گفت: نحوه و چگونگی هزینه کردن این یارانه‌ها نیز مورد بحث قرار گرفت. در مورد این موضوع دو نگاه و جود داشت؛ یکی آنکه درنظر گرفتن یارانه‌های حزبی و سطح تمهیدات و مقدمات آن بر اساس فضای کلی احزاب در نظر گرفته شود، یا اینکه باید به همه احزاب به هر میزانی که هستند؛ یارانه تعلق می‌‌گیرد.

وی موضوع معاضدت‌های حقوقی و قضایی را از دیگر مواردی عنوان کرد که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت و گفت: در این راستا در قانون احزابی که هم اکنون در مجلس در حال بررسی است این موضوع مورد توجه قرارخواهد گرفت که چگونه از احزاب سیاسی محافظت و حمایت شود.

وزیر‌کشور درخصوص جرم سیاسی هم اظهار داشت: در این جلسه جرم سیاسی هم مورد بحث قرار گرفت، ولی از آنجا که جرم سیاسی به قوه قضاییه مرتبط است مقرر شد بعد از اینکه خانه احزاب تشکیل شد؛ همه این موضوعات را در دستور کار قرار دهد.

وی در مورد مکان خانه احزاب نیز توضیح داد: مقرر شد وزارت کشور در این زمینه کمک‌های لازم را داشته باشد و دولت ‌و وزارت کشور و همچنین شهرداری‌ها کمک لازم برای تهیه زمینی برای خانه احزاب انجام دهد و همچنین با همکاری همه اعضای احزاب که مدعی هستند؛ بازوان و هواداران زیادی دارند، فعالیت‌های لازم در این خصوص صورت گیرد.

وی در ادامه افزود: این هواداران نیز باید جلو بیایند تا ببینیم می‌توانند خانه قوی و شایسته‌ای برای احزاب بسازند یا خیر.

وی همچنین در رابطه با این بحث تاکید کرد:  این ساختمان می‌تواند ساختمان وحدت و انسجام بین همه افرادفعال احزاب و گروههای سیاسی باشند.

کد N102457