کره شمالی شینزو آبه را "هیتلر آسیا" خواند

کره شمالی امروز (سه‌شنبه) نخست‌وزیرژاپن را به عنوان "هیتلر آسیا" خواند که در پوشش تضمین ثبات منطقه‌ای در حال افزایش قدرت نظامی خود است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این انتقاد تند در یکی از سر مقاله‌های خبرگزاری رسمی کره شمالی به دنبال گزارش ماه گذشته روزنامه رودونگ سینمون منتشر شد که شینزو آبه، نخست‌وزیری ژاپن را به دلیل تلاش برای اصلاح قانون اساسی صلح طلب توکیو به عنوان یکی از "عاشقان نظامی‌گری" توصیف کرد.

شینزو آبه ماه گذشته میلادی گفت، قانون اساسی صلح طلب ژاپن که به پس از جنگ جهانی دوم برمی‌گردد و به دفاع شخصی محدود می‌شود تا سال 2020 میلادی اصلاح می‌شود.

در سر مقاله خبرگزاری رسمی کره شمالی با عنوان "آیا این ظهور یک هیتلر آسیایی است؟" نوشته شده که شینزو آبه نگرانی‌ها نسبت به تهدیدهای اتمی و موشکی کره شمالی را تشدید می‌کند تا بتواند توسعه نظامی کشورش را توجیه کند.

در ادامه این سرمقاله آمده است: گروه‌های جناح راست افراطی به رهبری شینزو ‌آبه در تلاش‌اند تا توجه انتقادهای بین‌المللی از ژاپن را به جای دیگری معطوف کنند. میان هیتلر فاشیست که برای توجیه جنگی دیگر علیه کمونیست‌ها جنگ راه انداخت و شینزو آبه که از مواجه با کره شمالی برای توجیه جاه طلبی‌های نظامی‌گری جدید ژاپن استفاده می‌کند، هیچ تفاوتی وجود ندارد.

کره شمالی بارها علیه ژاپن به خاطر ناکامی‌اش در جبران تصرف شبه‌جزیره کره از سال 1910 تا 1945 میلادی و ادعایش نسبت به خاک این شبه جزیره سخنرانی‌های غرایی ایراد کرده است.

انتهای پیام

کد N102256