کره شمالی:

هیچ تفاوتی میان هیتلر با شینزو آبه وجود ندارد

آسیا اقیانوسیه

کره شمالی تحرکات نظامی نخست وزیر ژاپن را به باد انتقاد گرفت و تاکید کرد که هیچ وجه تمایزی میان شینزو آبه و هیتلر وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تایمز هندوستان، اظهارات نخست وزیر ژاپن در خصوص بازبینی بر توان نظامی این کشور تا سال 2020 با توجه به محدود شدن توان نظامی این کشور پس از جنگ جهانی دوم باعث شد تا کره شمالی امروز سه شنبه ضمن انتقاد از اقدامات ژاپن در منطقه از شینزو آبه نخست وزیر این کشور به عنوان "هیتلر آسیا" یاد کرد و تحرکات نظامی این کشور را به باد انتقاد گرفت.

کره شمالی که بارها از ژاپن به خاطر اشغال شبه جزیره کره در سالهای 1910-1945 انتقاد کرده اعلام کرد که راستهای افراطی ژاپن در تلاش برای تغییر تمرکز جامعه بین الملل از اقدامات نظامی ژاپن به سوی کشورهای دیگر هستند.

در ادامه این بیانیه آمده است: هیچ تفاوتی میان هیتلر فاشیست که در تلاش برای توجیه حملات خود علیه کمونیست ها در جنگ جهانی دوم بود با آبه که در تلاش برای رویارویی با کره شمالی برای توجیه جاه طلبی های نظامی خود است، وجود ندارد.

کره شمالی همچنین کره جنوبی و چین از جمله کشورهایی بود که بازدید ماه دسامبر شینزو آبه از معبد جنجالی یاسوکنی را محکوم کرد.

بر این اساس کسانی که در این معبد دفن شده اند افرادی هستند که در تهاجمات ژاپن به همسایگان خود در جنگ جهانی دوم و پیش از آن کشته شده اند. با این حال آبه اعلام کرد هدفش از این دیدار گرامی داشتن افرادی است که قربانی جنگ شده اند و این به معنی تایید اقدامات جنایتکارانه نیست.

در همین رابطه وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه ای اعتراض شدید دولت و ملت این کشور از اقدام نخست وزیر ژاپن را به اطلاع توکیو رساند. همچنین سفارت آمریکا در توکیو از این اقدام آبه اظهار تاسف کرد. گفتنی است بازدید مقامات ژاپنی از معبد یاسوکنی همواره با انتقاد همسایگان این کشور به ویژه چین همراه بوده است.