انتقاد استاندار قندهار از عملی نشدن وعده خارجی ها در بازسازی این استان

افغانستان,سازمان

کابل – ایرنا – ˈتورایالی ویساˈ استاندار قندهار از عملی نشدن وعده های تیم های بازسازی خارجی و سازمان ملل برای انجام پروژه هایی که در استان قندهار تعهد کرده بودند، انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا، به نقل از خبرگزاری آوا، استاندار قندهار روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: سازمان ملل باید پروژه هایی را که به این استان اختصاص داده است، عملی سازد.

ویسا گفت: موسسات همکاری کننده و سازمان ملل پروژه های بازسازی را که در این چند سال اخیر برای استان قندهار اختصاص داده اند، تا کنون عملی نکرده اند.

استاندار قندهار افزود: موسسه WFP که قرار بود چندین پروژه بازسازی را برای سال 2014 در استان قندهار آغاز کند، تا هنوز هیچ اقدامی نکرده است.

بر اساس این گزارش نمایندگان سازمان ملل اعلام کرده اند که همکاری آنها در استان های افغانستان ادامه خواهد یافت.

استاندار قندهار پیش از این نیز تیم های بازسازی نیروهای خارجی در این استان را به حمایت از جنگ افروزان و جنایتکاران متهم کرد و گفت: این نیروهای خارجی در چند سال اخیر اقدام مثبتی در استان قندهار انجام نداده اند.

ویسا در این سخنان افزود: تیم بازسازی نیروهای خارجی در استان قندهار، از آغاز فعالیت خود تاکنون مبالغ هنگفتی به نام بازسازی قندهار دریافت کرده اند اما دستاورد مناسبی نداشته اند.

مسؤولیت تیم بازسازی نیروهای خارجی از سال 2005 تا سال 2009 بر عهده نظامیان کانادایی بود و پس از این سال نیروهای آمریکایی متصدی امور بازسازی قندهار شدند.

پیش از این، تیم های باسازی نظامیان خارجی در 27 استان قندهار حضور داشتند اما اکنون گفته می شود این رقم به کمتر از 10 استان رسیده است.

مقامات افغانستان از جمله ˈحامد کرزیˈ رییس جمهوری این کشور و استاندار بلخ نیز پیش از این از عملکرد تیم های بازسازی نیروهای خارجی در افغانستان انتقاد کردند.

آساق/1501
کد N102152