انتخابات ریاست جمهوری السالوادور به دور دوم کشیده شد

سیاسی

رهبر سابق چریک‌های مارکسیست السالودور که نتوانست در دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شود، در آستانه دور دوم انتخابات در ماه مارس آتی اعلام کرد که وی نماینده میانه‌روهاست و گرایش به چپ‌های افراطی ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سالوادور سانچز سرن، یکی از رهبران ارشد شورشیان "جبهه آزادی‌بخش ملی فارابوندو مارتی" در جریان جنگ داخلی السالوادور، در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه این کشور توانست 49 درصد از آراء یعنی یک درصد کمتر از 50 درصد لازم برای اجتناب از کشیده شدن انتخابات به دور دوم را کسب کند.

وی 9 مارس سال جاری میلادی در برابر نورمن کوئیخانو، شهردار سابق محافظه کار سن‌سالوادور، پایتخت این کشور در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به رقابت می‌پردازد. وی توانسته 39 درصد آراء را در دور نخست کسب کند و می‌خواهد برای مبارزه با گروه‌های قدرتمند تبهکار خیابانی نیروهای ارتش را در کشور مستقر کند.

سالوادور سانچز سرن برای تضمین پیروزی‌اش در دور دوم انتخابات باید نظر تعدادی از رای دهندگان را که به آنتونیو ساسا، رئیس جمهوری سابق السالوادور و نامزد جناح راست رای داده‌اند، به خود جلب کند.

سانچز سرن روز دوشنبه متعهد شد تا با ساسا و دیگر احزاب کوچکتر در این رابطه مذاکره کند. این در حالی است که کوئیخانو تاکید دارد که سانچز سرن کشور را به سوی چپ افراطی سوق داده و در برابر نفوذ ونزوئلا سرخم می‌کند.

سانچز سرن پیش از انتخابات روز یکشنبه گفت، قصد دارد به بلوک نفتی "پترو کاریبه" ونزوئلا که متحدان چپ‌گرا را با انرژی ارزان قیمت تامین می‌کند، بپیوندد اما روز دوشنبه تغییر رویکرد به سوی مدل سوسیالیسم این غول نفتی آمریکای جنوبی را رد کرد.

سانچز سرن 69 ساله در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: مدل ما بر پایه خواسته مردم السالوادور است. ما از مدل دیگران تقلید نمی‌کنیم.

جبهه آزادی ملی فارابوندو مارتی در پایان جنگ داخلی 12 ساله السالوادور در سال 1992 میلادی به یک حزب سیاسی تبدیل شد و اولین بار در سال 2009 میلادی پس از آنکه از برخی پیشنهادهای بسیار رادیکال خود دست کشید، توانست زمام امور کشور را به دست گیرد.

نفوذ منطقه‌ای دولت سوسیالیست ونزوئلا قرار است مساله مهمی در دور دوم انتخابات باشد.

نورمن کوئیخانو گفت: پیشنهاد جبهه آزادی ملی فارابوندو مارتی براساس تسلیم تمامیت ارضی کشور به ونزوئلا است.

السالوادور همچنان به شدت میان جناح‌های راست و چپ به دو دسته تقسیم شده و خشونت گروه‌های تبهکار خیابانی در این کشور افزایش یافته است.

السالوادور به شدت به پول مهاجرانی که در آمریکا کار می‌کنند و برای خانواده‌های خود می‌فرستند، وابسته است.

(عکس: سالوادور سانچز سرن، نامزد انتخابات ریاست جمهوری السالوادور)

انتهای پیام

کد N102128