جنگ زرگری بین صهیونیست ها و مقام های آمریکایی ادامه دارد

تحریم اقتصادی,لیبرمن لیونی

تهران - ایرنا - مقام های آمریکایی و صهیونیستی که سیاست واحدی را در قبال فلسطین دنبال می کنند، به ˈجنگ زرگریˈ و تهدیدهای ظاهری خود علیه یکدیگر ادامه می دهند.

شبکه ˈالمیادینˈ روز سه شنبه اعلام کرد: ˈاویگدور لیبرمنˈ وزیر خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این رژیم قادر است با هر گونه تحریم احتمالی مقابله کند و با این پدیده همان برخوردی را خواهد داشت که در گذشته ، داشته است.

لیبرمن این سخنان را در واکنش به سخنان اخیر ˈجان کریˈ وزیر خارجه آمریکا در ˈکنفرانس امنیتی مونیخˈ بیان کرد.

جان کری که خود و دولتش همواره سیاست های رژیم صهیونیستی در برخورد با فلسطینی ها را بی کم و کاست دنبال می کند، در سخنانی در مونیخ گفت که در صورتیکه مذاکرات اسرائیل با فلسطینی ها به شکست برسد، اسرائیل تحریم اقتصادی می شود.

المیادین افزود: این در حالی است که مذاکرات سازش خاورمیانه، سه سال به دلیل لجاجت های رژیم صهیونیستی متوقف مانده بود و آمریکا برای حفظ ظاهر به عنوان میانجی و ناظر این مذاکرات، تصمیم گرفت مذاکراتی را بین دو طرف از سر بگیرد.

مذاکرات صلحی که مقام های آمریکایی از آن سخن می گویند، مذاکراتی ظاهری بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی است که تحت فشارهای واشنگتن در تابستان گذشته آغاز شد. یک مهلت 9 ماهه برای این مذاکرات از سوی آمریکا تعیین شد، اما تنها دست آور چند ماهه آن تا کنون شتاب بیشتر شهرک سازی در کرانه غربی و بیت المقدس اشغالی از سوی رژیم صهیونیستی و آزادی کمتر از 100 اسیر فلسطینی برای منحرف کردن افکار عمومی از سوی این رژیم بوده است.

رژیم صهیونیستی به خوبی از این امر آگاه است که تهدیدها و هشدارهای آمریکا هرگز جدی نبوده و واشنگتن هیچ اقدامی علیه اسرائیل انجام نمی دهد. به همین دلیل لیبرمن اعلام کرد که هیچ فشاری ما را مجبور نمی کند از منافع حیاتی اسرائیل کوتاه بیاییم.

در این میان برخی رجال سیاسی در سرزمینهای اشغالی برای اثبات وجود اختلاف بین سیاست های اسرائیل و آمریکا، پا را از حد انتقاد از کری فراتر گذاشته و اعلام کرده اند که میانجی مذاکرات باید تغییر کند. آنان می گویند که اسرائیلی ها، کری را فردی نامتعادل می دانند و باید میانجی بی طرف و مناسبی بر مذاکرات نظارت کند.

البته برخی مقام ها و محافل سیاسی و اقتصادی در سرزمینهای اشغالی از تحریم اقتصادی احتمالی آمریکا بیمناک هستند. ˈیعیر لاپیدˈ وزیر دارایی اسرائیل با ارایه گزارش وزارتخانه خود اعلام کرد که اگر تحریم اقتصادی اجرا شود، صادرات اسرائیل سالانه حدود چهار میلیارد و 200 میلیون یورو کاهش می یابد.

از سوی دیگر ˈتسیپی لیونیˈ وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی هم برای حفظ ظاهر مذاکرات سازش اعلام کرد که هر ساخت و ساز جدیدی در شهرک های یهودی نشین موجود در کرانه غربی، به تدریج موجب انزوای اسرائیل در جامعه جهانی می شود.

لیونی گفت که چنین وضعیتی به فرصت های دستیابی به راه حل سیاسی با فلسطینی ها آسیب می زند.

این مقام صهیونیستی افزود: کسانیکه خواستار شکست حل نزاع خاورمیانه هستند، می کوشند روابط آمریکا با تل آویو را هم مخدوش کنند.

خاورم 1491**1651
کد N102097