هشدار آمریکا نسبت به وقوع کودتای نظامی در تایلند

سیاسی

دولت واشنگتن با هشدار نسبت به وقوع یک کودتای نظامی در تایلند اعلام کرد که نگران تنش‌های سیاسی است که دموکراسی این کشور جنوب شرق آسیا را در برگرفته و به چالش کشیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پس از برگزاری انتخابات جنجالی تایلند در روز یکشنبه گفت: ما به طور حتم خواهان مشاهده کودتا یا خشونت نیستیم. روی سخن ما مستقیما به ‌آن دسته از افراد جامعه تایلند است که به وضوح گفتند اهمیت استفاده از ابزار دموکراتیک و قانون اساسی باعث حل اختلافات سیاسی می‌شود. در حالی که در بسیاری از حوزه‌های رای‌گیری، روندی صلح‌آمیز و بر طبق روال معمول اجرا شد اما رویدادهایی خشونت‌بار نیز پیش از برگزاری انتخابات یکشنبه رخ داد به طوری که اقداماتی برای متوقف کردن رای‌دهندگان صورت گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: ما همچنان نگران این هستیم که تنش‌های سیاسی در تایلند باعث به چالش کشیده شدن روند دموکراتیک شود.

کارشناسان می‌گویند که چندین هفته درگیری و آشوب سیاسی، دولت تایلند را به شدت در معرض خطر بروز کودتای نظامی یا مداخله دادگاه قانون اساسی قرار داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه تاکید کرد: ما از راه حلی سیاسی برای این بحران موجود در تایلند حمایت می‌کنیم. از نزدیک رویدادها را کنترل کرده و معتقدیم که گام‌های بیشتری برای پیش رفتن به سوی روند دموکراسی در تایلند وجود دارد.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، در حالی که تنش سیاسی و انتخاباتی در تایلند موج می‌زند، چین قرارداد خرید 1.2 میلیون تنی برنج تایلندی را در بحبوحه پروند فساد لغو کرد که خود ضربه‌ای بر بدنه دولت شیناواترا محسوب می‌شود.

همچنین دموکرات‌های تایلند که در انتخابات شرکت نکردند، گفتند که دو شکایت به دادگاه قانون اساسی ارائه خواهند کرد. یکی مستقیما درباره انتخابات است و دومی، درخواست انحلال حزب متعلق به یینگلاک شیناواترا است که حالت فوق‌العاده اعلام کرده و این به این معناست که روند انتخابات نمی‌توانست به حالت عادی برگزار شود.

انتهای پیام

کد N102076