مصباحی‌مقدم: مصوبه مجلس خلاف قانون اساسی است/ابوترابی فرد:اگر اینگونه باشد شورای نگهبان عودت می دهد

ایسنا نوشت:

رئیس کمیسیون تلفیق با اشاره به پیشنهاد عثمانی که جایگزین تبصره 21 لایحه ب و در بخش هدفمندی شد، گفت: پیشنهادی که به تصویب مجلس رسید خلاف قانون اساسی است و شورای نگهبان به همین دلیل بودجه را به مجلس بازمی‌گرداند.

حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم رئیس کمیسیون تلفیق با اشاره به مصوبه مجلس برای جایگزینی هدفمندی یارانه‌ها در اخطاری با استناد به اصل 74 قانون اساسی گفت: براساس این اصل لوایح قانونی پس از تصویب هیات وزیران تقدیم مجلس می‌شود آن چه که پیشنهاد عثمانی بود دقیقا مخالف این اصل قانون اساسی است.وی تاکید کرد: اصل 74 قانون اساسی صراحتا می‌گوید که نمی‌توانید به دولت تکلیف کنید که لایحه‌ای را به مجلس بیاورد.

وی افزود: شورای نگهبان بارها از این تکلیف‌ها را برگردانده است. توجه کنید که اگر این مصوبه به شورای نگهبان برود و شورای نگهبان به همین دلیل بودجه را برگرداند باید چکار کنیم در آن صورت بررسی بودجه به یک هفته دیگر زمان نیاز خواهد داشت.

رئیس کمیسیون تلفیق خطاب به رئیس جلسه تاکید کرد: اگر اخطار را وارد می‌دانید مصوبه را "کان‌ لم‌یکن" تلقی کرده و بازگردانید چون در هدفمندی 10 هزار میلیارد تومان برای تولید پیش‌بینی شده بود، 12 هزار میلیارد تومان برای سلامت در نظر گرفته شده بود اما با این مصوبه همه چیز به هوا رفت.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در پاسخ به این اخطار گفت: همانطور که شما اشاره کردید شورای نگهبان اگر مصوبه را خلاف قانون اساسی بداند آن را برای بررسی به مجلس عودت می‌دهد و ما از آن زاویه می‌توانیم آن را مورد بررسی قرار دهیم.

2929

 

 

کد N102009