فساد در اتحادیه اروپا با بودجه سالانه‌اش برابری می‌کند

کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا در گزارش جدید اعلام کرد که هزینه‌های فساد در اتحادیه اروپا سالانه 120 میلیارد یورو است که با بودجه سالانه این اتحادیه برابری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، "سیسیلیا مالمستروم"، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا با فاجعه بار خواندن گستردگی فساد در این اتحادیه گفت که این اولین گزارشی است که همه 28 کشور عضو و اقدامات و مشکلات جاری و همچنین سیاست‌های موفق برای اتخاذ تصمیمات پیش رو را بررسی می‌کند.

بیش از سه چهارم از کسانی که مورد مطالعه قرار گرفتند، فساد را در کشورهای خود گسترده توصیف کردند و همچنین بیش از نیمی از آن‌ها، روند این فسادها را فزاینده خواندند.

در همین راستا، 99 درصد از پاسخ دهندگان یونانی، 97 درصد از ایتالیایی‌ها و 95 درصد از لیتوانیایی‌ها، اسپانیایی‌ها و شهروندان جمهوری چک، فساد را در کشورهایشان گسترده می‌دانند.

همچنین شش تا 29 درصد از پاسخ دهندگانی که از کشورهای کرواسی، چک، لیتوانی، بلغارستان، رومانی و یونان بودند، اظهار کردند که در 12 ماه اخیر از آن‌ها رشوه طلب شده است.

در مقابل، کمترین میزان فساد در کشورهای فنلاند و دانمارک با سه درصد و مالت و انگلیس با چهار درصد بوده است.

کمیسیون اروپا به دنبال انتشار این گزارش با همه کشورهای عضو این اتحادیه گفت‌وگو خواهد کرد تا اقدامات پیشگیرانه را اتخاذ کنند.

انتهای پیام

کد N101633