اردوغان: "بازداشت‌های طولانی" در ترکیه به 5 سال کاهش می‌یابد

سیاسی

نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که در لایحه جدید مدت "بازداشت‌های طولانی" مدت به پنج سال کاهش خواهد یافت.

نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که در لایحه جدید مدت "بازداشت‌های طولانی" مدت به پنج سال کاهش خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در آنکارا به خبرنگاران گفت: پیشتر مدت بازداشت‌های طولانی از 10 سال به هفت سال و نیم کاهش یافته بود. با تلاش‌های جدیدی که ما از چند روز گذشته آن را آغاز کرده‌ایم، این مدت را به پنج سال کاهش می‌دهیم. پس از آنکه این لایحه در پارلمان تصویب شود، بسیاری از مردم از آن سود خواهند برد.

ترکیه مدت‌هاست که به دلیل بازداشت‌های طولانی مدتش مورد انتقاد قرار دارد. دادگاه قانون اساسی اخیرا به نفع دادخواست‌های انفرادی قانونگذاران زندانی رای داده و به تصمیم‌های دادگاه حقوق بشر اروپا اشاره کرده است.

اردوغان پیش از سفر به برلین همچنین نتیجه نظرسنجی را که در روزنامه دیلی زمان منتشر شده بود و نشان داد که میزان حمایت از حزب حاکم عدالت و توسعه به 36 درصد رسیده، رد کرده و آن را به عنوان نظرسنجی انجام شده توسط یک سازمان موازی توصیف کرد. وی در مقابل نظرسنجی مختلفی را نشان داد که توسط سازمان تحقیقاتی "کوندا" صورت گرفته و حاکی از آن است که میزان حمایت از حزب حاکم 7 / 47 درصد است.

اردوغان با اشاره به اظهارات فتح الله گولن، روحانی برجسته ترکیه و مستقر در آمریکا گفت: آن‌ها فکر می‌کنند که می‌توانند خواسته‌ای را همان طور که می‌خواهند شکل دهند اما آن‌ها قادر به چنین کاری نخواهند بود. ترکیه از آن سر جهان نمی‌تواند هدایت شود.

اردوغان بارها فتح الله گولن را به طراحی تحقیقات درباره پرونده فساد مالی به منظور ضربه زدن به دولت متهم کرده و وجود یک "دولت موازی" در داخل پلیس و قوه قضائیه را محکوم کرده است.

سفر اردوغان به برلین نیز پس از آن صورت گرفت که وی قصد داشت به مقام‌های ارشد اروپا نسبت به اجرای قانون در لایحه مناقشه‌آمیز قضایی که نگرانی‌ها را نسبت به مداخله دولت در قوه قضائیه افزایش داده، اطمینان دهد.

ماده‌های جنجالی این لایحه مسدود شده اما اردوغان پیشنهادات مبنی بر اینکه این لایحه پیشنهادی رد می‌شود را انکار کرده و می‌گوید: اگر لازم باشد این لایحه پیشنهادی بار دیگر به پارلمان ارائه داده می‌شود.

انتهای پیام

کد N101387