آمریکا: سیاست‌های واشنگتن در رابطه با سوریه شکست نخورده است

سوريه

دولت آمریکا با دفاع از استراتژی خود در سوریه اعلام کرد که جان کری در رابطه با تغییر سیاست آمریکا و مسلح کردن شورشیان سوری در کنفرانس مونیخ اظهار نظری نکرده است.

دولت آمریکا با دفاع از استراتژی خود در سوریه اعلام کرد که جان کری در رابطه با تغییر سیاست آمریکا و مسلح کردن شورشیان سوری در کنفرانس مونیخ اظهار نظری نکرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در حالی که ماه ژانویه 2014 مرگبارترین ماه درگیری‌ها برای سوریه محسوب می‌شد، برخی از رسانه‌های آمریکا گزارش دادند که جان کری، وزیر امور خارجه این کشور اعلام کرده سیاست واشنگتن در قبال مساله سوریه شکست خورده است؛ ادعایی که دولت آمریکا آن را رد کرد.

در این گزارش‌ها آمده است: کری در حاشیه نشست امنیتی مونیخ، آلمان این اظهارات را بیان کرده است.

جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: هیچ‌کس در دولت واشنگتن فکر نمی‌کند که ما تا زمان حل مساله بحران بشری در سوریه دست از کار بکشیم. ما تلاش می‌کنیم تا جنگ داخلی سوریه پایان یابد.

وی به خبرنگاران گفت که در نشستی یک ساعته با قانونگذاران آمریکایی در مونیخ دیدار داشته اما تاکید کرد که جان کری هیچ چیز درباره تغییر استراتژی آمریکا در قبال سوریه ارائه نکرده و این گفته‌ها نادرست است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ‌آمریکا در ادامه گفت: آن‌ها درباره مسائل مختلفی صحبت کردند. این نشست بیشتر برای رایزنی بود و یک جلسه مختصر در مورد مساله سوریه و سایر مسائل جهان بود. علاوه بر این جان کری گفته‌های 20 تن از اعضای کنفرانس امنیتی مونیخ را گوش داد. درباره مسلح ساختن شورشیان سوری، کری به هیچ گزینه‌ای اشاره نکرد و متعهد به آن نشد. البته گفته‌هایی درباره این مساله که اقدامات بیشتری باید برای حل بحران سوریه انجام شود، مطرح شد اما این گفته‌ها به منزله تغییر استراتژی آمریکا در قبال سوریه نیست.

ساکی همچنین عنوان داشت که موضع جان کری در قبال تحریم‌هایی که اخیرا علیه رژیم صهیونیستی اعمال شده است، مشخص است و وی شدیدا مخالف چنین اقداماتی است.

از سوی دیگر بنا به گفته‌های جان مک‌کین و لیندسی گراهام، سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا جان کری در مونیخ به این نکته اشاره کرده است که آمریکا هم‌اکنون در جایگاهی قرار دارد که باید استراتژی خود را در قبال سوریه تغییر دهد. گفته‌های این دو سناتور آمریکایی در روزنامه واشنگتن پست چاپ شده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرد: باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا معتقد است کاملا ضرورت دارد که یک راه حل سیاسی برای حل بحران سوریه انجام شود. این یک گزینه است که جایگزین ندارد.

انتهای پیام

کد N101329