فراخوان آلمان به اصلاحات اجتماعی ضروری در افغانستان

دولت آلمان با انتشار گزارشی اعلام کرد، با وجود فساد دولتی در افغانستان، نقض حقوق زنان و بی‌ثباتی امنیتی در این کشور، برلین به پرداخت ‌کمک‌های عمرانی خود ادامه خواهد داد. این پرداخت‌ها اما مشروط به عملی شدن اصلاحات اجتماعی اساسی در افغانستان شده‌اند.

دولت آلمان با انتشار گزارشی اعلام کرد، با وجود فساد دولتی در افغانستان، نقض حقوق زنان و بی‌ثباتی امنیتی در این کشور، برلین به پرداخت ‌کمک‌های عمرانی خود ادامه خواهد داد. این پرداخت‌ها اما مشروط به عملی شدن اصلاحات اجتماعی اساسی در افغانستان شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حالی که تنها یک سال به خروج نیروهای بین‌المللی کمک به برقراری امنیت (ایساف) از افغانستان باقی مانده، گزارش دولت آلمان از شرایط کنونی این کشور، گواه پیشرفت خاصی نیست.

این گزارش که قرار است فردا (چهارشنبه) به تصویب هیات دولت آلمان برسد، شرحی است از اوضاع افغانستان در سال ۲۰۱۳ و در آن به شدت از حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان انتقاد شده است.

انتقادها به ناکارایی کرزای در مبارزه با فساد باز می‌گردند. در این گزارش آمده که بخشی از مشکلات، به ساختارهای ضعیف دولتی باز می‌گردند اما بخش دیگر، ناشی از فقدان اراده سیاسی هستند.

گزارش پیشرفت و توسعه در افغانستان در ۴۷ صفحه و در چارچوب ماموریت جدید ارتش آلمان تهیه و تنظیم شده است. این گزارش تصریح می‌کند که کابل در سال‌های گذشته به وعده‌های خود برای اصلاح ساختار دولتی، مبارزه با فساد یا بهبود وضعیت حقوق بشر عمل نکرده و چشم‌اندازی نیز در پیاده سازی این اهداف دیده نمی‌شوند.

در کنفرانس بین‌المللی کمک‌های مالی در توکیو که در سال ۲۰۱۲ برگزار شد، جامعه جهانی ۱۶ میلیارد دلار برای سال ۲۰۱۳ در اختیار دولت افغانستان گذاشت و تعهد کرد که سالانه ۵ میلیارد دلار دیگر برای حمایت از آموزش و بازسازی نیروهای امنیتی و پلیس این کشور بپردازد.

به گزارش شبکه خبری دویچه وله، تحقق این وعده اما در گرو پیشرفت‌های ملموس در عرصه‌های مختلف بود. آن گونه که دولت آلمان می‌گوید، تنها یک سوم از ۱۷ هدف منظور شده متحقق شده‌اند، یک سوم این اهداف در پاره‌ای جنبه‌ها برآورده شده و یک سوم دیگر اصلا برآورده نشده‌اند.

حامد کرزای که این روزها به دلیل اظهارات ضد آمریکایی خود خبرساز شده، در مرکز انتقادهای گزارش قرار دارد. وی در تابستان سال ۲۰۱۲ در یک سخنرانی مهیج قول مبارزه‌ای جانانه با فساد در افغانستان را داد. اما نه تنها در این عرصه کاری نشده، بلکه افغانستان در صدر فهرست کشورهای فسادخیر و در رده پنجم این لیست قرار گرفته است.

در گزارش دولت آلمان آمده که تاکنون حتی یک مورد پرونده علیه فساد در دولت افغانستان گشوده نشده است. این گزارش، نقش نازل اجتماعی زنان، بی‌توجهی به حقوق آنان و عدم حمایت قانونی از آنها در قبال خشونت را از دیگر نمونه‌های منفی در مسیر توسعه افغانستان خوانده است.

آلمان در کنار آمریکا، جزو کشورهایی است که کمک مالی کلانی به افغانستان می‌پردازد. دولت آلمان سالانه ۴۳۰ میلیون یورو کمک عمرانی به این کشور می‌دهد و ۱۵۰ میلیون یوروی دیگر را نیز هزینه ارتش می‌کند.

گوئیدو وستروله، وزیر خارجه وقت آلمان در کنفرانس توکیو وعده پرداخت کمک‌های دیگری را به دولت افغانستان داده و شفاها گفته بود که این کمک‌ها مشروط به توسعه هستند. گزارش اخیر دولت آلمان این شروط را رسمی‌تر کرده و خواستار اجرای اصلاحات ضروری در افغانستان شده است.

انتهای پیام

کد N101285