مخالفت 70 دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با تحریم ایران

ايران,آمريكا,تحريم

روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داد که حدود 70 نفر از دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار نامه‌ای خواستار اجتناب از اعمال هرگونه تحریم جدید علیه ایران شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشش نوشت: تلاش برای تصویب طرح تحریم‌ها در سنای آمریکا متوقف شده است، ولی هنوز در مجلس نمایندگان آمریکا زنده است و سران کمیته‌های آن به اعضای آن گفته‌اند که چنین اقدامی ممکن است در سال میلادی جاری بررسی شود. در واقع حامیان تحریم‌های بیشتر ظاهرا به این امید چنگ زده‌اند که اگر چیزی در مجلس نمایندگان با حمایت گسترده هر دو حزب (دموکرات و جمهوری‌خواه) تصویب شود، ممکن است سنا را نیز تحت فشار قرار دهد تا دست به کار شود. اما یک چیز می‌تواند جلوی این اتفاق را بگیرد و در این میان ضربه بزرگ دیگری نیز به دورنمای تحریم‌های جدید علیه ایران بزند.

70 نفر از دموکرات‌های مجلس نمایندگان نامه‌ای را امضا کرده‌اند که با هرگونه تحریم‌ جدیدی علیه ایران مخالفت می‌کند و خواستار این است که شانسی به دیپلماسی داده شود. این اولین بیانیه‌ای است که به صورت جمعی از طرف دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا در مخالفت با این اقدام و حمایت از دیپلماسی منتشر می‌شود و مشابه چیزی است که در سنا اتفاق افتاده است.

این روزنامه در ادامه به انتشار متن کامل این نامه که هنوز به طور رسمی منتشر نشده است و توسط یک منبع آگاه در اختیار این روزنامه آمریکایی قرار گرفته است پرداخت و نوشت:

جناب رئیس جمهور:

ما به عنوان اعضای کنگره و شهروندان آمریکا در تعهد رسوخ ناپذیرمان به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد هستیم. اشاعه تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه می‌تواند امنیت آمریکا و متحدان‌مان در منطقه به ویژه اسرائیل را تهدید کند.

اجرای طرح اقدام مشترک که در نوامبر سال گذشته مورد توافق ایران و گروه 1+5 قرار گرفت احتمال رسیدن به یک توافق بین‌المللی جامع و قابل راستی‌آزمایی را افزایش می‌دهد. ما می‌دانیم که تضمینی برای موفقیت وجود ندارد و اگر مذاکرات گسسته شود یا ایران به تعهداتی که در توافق موقتی عنوان شده است عمل نکند، کنگره ممکن است مجبور شود مانند گذشته عمل کند و یک طرح تحریم‌های جدید را تصویب کند. اما در حال حاضر ما معتقدیم که کنگره باید فرصتی به دیپلماسی بدهد. باید از هر طرح یا قطعنامه‌ای که خطر شکافت در ائتلاف بین‌المللی ما را به دنبال داشته باشد یا بدتر از آن اعتبار ما را در مذاکرات آینده خدشه‌دار کند و پیشرفتی را که به دشواری برای رسیدن به یک توافق نهایی و قابل راستی‌آزمایی حاصل شده است به خطر بیندازد،‌ اجتناب کرد.

ما معتقدیم که دیپلماسی قاطعانه بهترین گزینه استراتژیک احتمالی ما است و از شما و افرادتان به خاطر تحولاتی که در ژنو صورت گرفت، تقدیر می‌کنیم. اگر مذاکرات با شکست مواجه شود، تغییری در استراتژی ما صورت نمی‌گیرد ولی ما نباید احتمال رسیدن به یک موفقیت دیپلماتیک را حتی پیش از اینکه فرصتی برای دنبال کردن آن داشته باشیم، به خطر بیندازیم.

روزنامه واشنگتن‌پست در ادامه گزارشش نوشت که برخی از دستیاران کنگره که این نامه را دیده‌اند اعلام کرده‌اند که این نامه توسط برخی از دموکرات‌های یهودی برجسته و حداقل یک عضو رهبریت دموکرات (جیمز کلیبرن) امضا شده است.

این اتفاق پس از آن می‌افتد که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در نامه‌ای از اعمال نکردن تحریم‌های جدید علیه ایران حمایت کرد و ضربه دیگری را به دورنمای موفقیت طرح تحریم‌ها علیه ایران وارد کرد.

کیت الیسون، یکی از نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که در گذشته نیز حمایت خود را از تحریم نکردن ایران اعلام کرده بود در بیانیه‌ای که برای روزنامه واشنگتن‌پست فرستاد نوشت: تعداد زیادی از دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا علیه اقداماتی که می‌تواند دیپلماسی را تضعیف کند متحد شده‌اند. مذاکرات با ایران پیچیده هستند و ما ممکن است نتوانیم دقیقا در عرض شش ماه به یک توافق نهایی دست یابیم ولی ما از هر زمان دیگری به هدف نزدیک‌تر شده‌ایم.

انتهای پیام

کد N101281