شریعتمداری در پاسخ به ایلنا:

ایران پیشگام شفافیت در حوزه فضاست

دولت

در زمینه تظریه‌پردازی در حقوق و فضا باز هم ما پیشگام بوده‌ایم تا بتوانیم شرایط مطلوبی را در حوزه فضا برای همه استفاده کنندگان به وجود بیاوریم وفضای صلح آمیز آن را حفظ کنیم

معاون اجرایی رییس جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی در زمینه فعالیت‌های حوزه فضا هموراه پیشگام بوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد شریعتمداری در حاشیه همایش فن آوری فضا درسالن اجلاس سران در جمع خبرنگاران گفت: همه قدمهای ارزشمندی که در حوزه فضایی برداشته می‌شود در جهت ژئوست، ما باید آن حرکت را تسریع کنیم. باید حوزه‌های ساخت ماهواره‌ها را تقویت کنیم پایگاههای زمینی را تقویت کرده و تلاش کنیم محیط امنی برای موجود زنده فراهم کنیم.

وی افزود: اینهاقدم‌هایی است که داریم بر می‌داریم. بخش خصوصی حق دارد که از ما گله‌مند باشد. به نظر من تابویی وجود دارد در باره سپردن مسئولیت‌ها به بخش خصوصی ما باید با حمایت شورای عالی فضایی تلاش کنیم تا دانشگاه‌ها و مراکز مختلف بخش خصوصی فعالیت‌های اجرایی را به عهده بگیرد. این هم به تقویت این مسیر کمک می‌کند هم به کاهش هزینه‌‌های دولت و هم فعالیتهای صلح آمیز فضایی کشور را تضمین می‌کند.

شریعتمداری در پاسخ به خبرنگار ایلنا در این باره که دولت تدبیر و امید چه میزان تاکید روی شفاف سازی فعالیتهای فضایی در حوزه بین المللی دارد، اظهار داشت: ما از ابتدا تا به امروز کاملاً در حوزه فعالیتهای فضایی شفاف عمل کردیم.ایران از پایه گذاران سازمان بین‌المللی فضا ایران بوده است واین نهادحیات خود را مدیون تلاشهای گسترده جمهوری اسلامی ایران است.

وی ادامه داد: در زمینه تظریه‌پردازی در حقوق و فضا باز هم ما پیشگام بوده‌ایم تا بتوانیم شرایط مطلوبی را در حوزه فضا برای همه استفاده کنندگان به وجود بیاوریم وفضای صلح آمیز آن را حفظ کنیم

وی افزود‌: همین حالا که با هم حرف می‌‌زنیم هیات ایران در سازمان بین المللی به ریاست مهندس شفتی اولین رئیس سازمان فضایی کشور ما برای همین جهات که شما فرمودید در حال فعالیت است.

شریعتمداری در پایان گفت: بنابراین جمهوری اسلامی همواره در زمینه شفاف‌سازی فعالیت‌های فضایی فعال و پیشگام بوده است.

 

کد N99945