روزنامه نیشن:

پاکستان بدنبال تمدید مهلت تکمیل واجرای پروژه انتقال گاز از ایران است

ایران,پروژہ گاز

اسلام آباد - ایرنا - روزنامه ˈنیشنˈ پاکستان دوشنبه با اشاره به سفر هیات نمایندگی وزارت نفت و منابع طبیعی این کشور به تهران برای گفت وگو با همتایان ایرانی درباره وضعیت خط لوله صلح ؛ نوشت: مسوولان پاکستانی بدنبال تمدید مهلت تکمیل به منظور اجرای پروژه انتقال گاز از ایران هستند.

به گزارش ایرنا، این روزنامه انگلیسی زبان چاپ اسلام آباد گزارش داد: هیاتی از وزارت نفت و شرکت ملی گاز پاکستان (ISGC) یکشنبه شب از اسلام آباد عازم تهران شده و قرار است گفت وگو میان مقام های پاکستانی با همتایان ایرانی خود به ویژه مسوولان شرکت ملی صادرات گاز ایران امروز دوشنبه برگزار شود .

در این گزارش آمده؛ هیات پاکستانی بدنبال قرارداد جدید درخصوص چارچوب زمانی تکمیل این پروژه بوده درحالی که قرارداد امضا شده میان دو کشور در زمان دولت پیشین حزب مردم پاکستان در سال 1387 (2009میلادی) تحت عنوان توافقنامه خرید و فروش گاز؛ پاکستان باید پروژه احداث خط لوله در خاک خود و انتقال گاز از ایران را تا دیماه 1393 (دسامبر 2014) تکمیل کند.

در گزارش نیشن به نقل از مقام های ارشد وزارت نفت پاکستان (بدون ذکر نام) تصریح شده؛ اسلام آباد تلاش می کند که سیاست خود درباره طرح خط لوله صلح را به طرف ایرانی منتقل و توافق مشترکی برای دریافت مهلت جدید تکمیل این پروژه به ویژه معافیت از پرداخت جریمه درصورت تاخیر در تکمیل طرح خط لوله صلح انجام گیرد.

این روزنامه انگلیسی زبان به نقل از یک مقام آگاه در وزارت نفت پاکستان ( بدون ذکر نام ) نوشت: تهران و اسلام آباد باید این موضوع را درک کنند که امکان تکمیل پروژه انتقال گاز از ایران تا دیماه 1393 وجود ندارد بنابراین دو کشور پس از حل و فصل اختلافات جزیی در این خصوص؛ اقدام به تعیین زمان جدید تکمیل این پروژه؛ که برای رفع بحران انرژی در پاکستان بسیار ضروری می باشد؛ خواهند کرد.

به گزارش نیشن؛ در نشست روز 10 بهمن (30 ژانویه) هیات مدیره شرکت ملی گاز پاکستان به ریاست قائم مقام وزارت نفت این کشور؛ توافق شد که دولت پاکستان به ادامه فعالیت خود برای پیشبرد پروژه انتقال گاز از ایران ادامه دهد.

این روزنامه انگلیسی زبان نوشت: دولت حزب مسلم لیگ شاخه نواز (حزب حاکم فعلی پاکستان) فشارهای آمریکا؛ عربستان سعودی و برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس برای کناره گیری اسلام آباد از پروژه انتقال گاز ایران را رد کرده و ˈنواز شریفˈ نخست وزیر پاکستان نیز در جریان سفر شهریور (آگوست 2013) ˈجان کریˈ وزیر خارجه آمریکا به اسلام آباد اعلام کرد که پاکستان به پیشبرد خط لوله صلح ادامه می دهد.

طبق قرارداد میان تهران و اسلام آباد در سال 1389 (2010 میلادی)، مقرر شد که گاز طبیعی ایران از میدان پارس جنوبی در استان بوشهر به بندر ˈنوابشاهˈ در جنوب ایالت سند پاکستان منتقل شود.

در صورت اجرای این قرارداد که بخاطر برنامه نهایی امتداد آن تا هند، خط لوله صلح نام گرفته، ایران از اواخر سال 1393( پایان 2014 میلادی) روزانه 21میلیون و 500 هزار مترمکعب گاز طبیعی به پاکستان صادر خواهد کرد.

آساق ** 1095**1392
کد N99853