رایزنی ظریف با همتایان فرانسوی،آلمانی،اتریشی،فنلاندی و نخست وزیر لبنان

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ با همتایان آلمانی ، فرانسوی ، اتریشی ، فنلاند، نخست وزیر لبنان درخصوص مذاکرات هسته ای ، روابط دوجانبه، تحولات بین المللی بحث و تبادل نظر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در دیدار اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ، درباره آخرین اوضاع و تحولات روابط دوجانبه، آینده همکاری‌های اقتصادی و فنی دو کشور و روند گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران با گروه  1+5 بحث و تبادل نظر شد.

اشتاین مایر که کشورش یکی از اعضای  1+5 است از روند جاری پیشرفت مذاکرات دو طرف و چشم انداز آینده آن که باید به صورت جدی دنبال شود، استقبال کرد.

ظریف در این دیدار با اشاره به همکاری های گسترده و همه جانبه دو کشور درحوزه های اقتصادی و فنی درگذشته نه چندان دور، اظهار امیدواری کرد که در پرتو تحولات جدید و  فرصت های ایجاد شده برای ارتقای همکاری ها، دو کشور بتوانند در جهت منافع ملی خود از این فرصت ها بهره مند شوند.

وزیر خارجه کشورمان در این ملاقات با یادآوری تاریخ جدید مذاکرات  1+5 و جمهوری اسلامی ایران که در 29 بهمن در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در وین برگزار خواهد شد خاطرنشان کرد: روند  گفتگوهای آینده و اعتمادسازی هر چه بیشتر به دو طرف کمک شایانی خواهد کرد.

وزیر خارجه آلمان با اشاره به موضع اصولی این کشور در حمایت از حضور جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس مربوط به حل و فصل بحران سوریه، ابراز امیدواری کرد که جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به راه حل صلح آمیز در این بحران نقش مؤثر خود را ایفا کند.

دو طرف درخصوص تحولات سوریه و زمینه های مشترک همکاری های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران و آلمان نیز در این دیدار گفتگو کردند.

در جریان برگزاری اجلاس امنیتی مونیخ، لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه با وزیر امور خارجه کشورمان در محل این کنفرانس دیدار و گفتگو کرد.

محمدجواد ظریف در این دیدار ضمن مرور آخرین تحولات روابط دوجانبه ایران و فرانسه و امکانات بالقوه همکاری‌های اقتصادی و فنی دو کشور، فضای ایجاد شده پس از توافقات جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+5 را فرصتی استثنایی برای منافع دو کشور و بهره برداری از ظرفیت های موجود توصیف کرد.

وزیر خارجه فرانسه نیز در این دیدار با مهم قلمداد کردن توافقات دو طرف در مسائل هسته ای اظهار امیدواری کرد دو طرف بتوانند با برداشتن گام های مؤثر فضای اعتماد متقابل را بیش از پیش مهیا کنند.

وزرای خارجه ایران و فرانسه در این ملاقات درباره تحولات منطقه ای،اوضاع سوریه، لبنان و شرایط جاری افغانستان نیز بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر امورخارجه اتریش در دیدار با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بر تمایل کشور متبوعش به توسعه روابط دوجانبه در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

ظریف در این ملاقات که در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ صورت گرفت با اشاره به دیدار رؤسای جمهور دو کشور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، لزوم استمرار رفت و آمدها و ملاقات های مسئولان بلندپایه دو کشور را خاطرنشان کرد.

وزیر خارجه کشورمان با تأکید بر ظرفیت بالای دو کشور در حوزه فرهنگی و سوابق این روابط اظهار امیدواری کرد که از ظرفیت های بالقوه این حوزه استفاده بیشتری شود.

وزیر امورخارجه اتریش با تأکید بر علاقه مندی کشور متبوعش برای تسریع در ارتقای همکاری های اقتصادی و آمادگی های لازم برای تعمیق روابط فرهنگی، گسترش آنها را به نفع دو کشور و در جهت منافع مردم دانست.

وی در این دیدار با ابراز اطمینان از حمایت وین برای اجرای هر چه بهتر توافقات جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+5، از برگزاری دور بعدی مذاکرات دو طرف در مقر اروپایی سازمان ملل در وین استقبال کرد.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فنلاند در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ در خصوص روابط دوجانبه، تحولات بین المللی و همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی بحث و تبادل نظر کردند.

محمدجواد ظریف در این ملاقات با اشاره به سابقه خوب و طولانی روابط تهران و هلسینکی و تصویر مثبت دو ملت از یکدیگر بر ضرورت استفاده از ویژگی‌ها و ظرفیت های موجود در همکاری های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دو کشور تأکید کرد.

وزیر امور خارجه فنلاند نیز در این دیدار با استقبال از پیشرفت و دستاوردهای گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران با 1+5 در مباحث هسته ای، توسعه و گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران را در راستای منافع دو کشور دانست و بر تعمیق هر چه بیشتر آن تأکید کرد.

در دیدار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان درباره مسائل مورد علاقه دو طرف در بخش روابط دوجانبه، تحولات منطقه و اوضاع بین المللی گفتگو و تبادل نظر شد.

در این ملاقات که وزیر اقتصاد لبنان نیز نخست وزیر این کشور را همراهی می کرد، وزیر امور خارجه کشورمان آخرین روند تحولات روابط دوجانبه تهران و بیروت و به ویژه سفر اخیر خود به منطقه را تشریح و بر تمایل قطعی جمهوری اسلامی ایران برای بسط و تقویت روابط با لبنان تأکید کرد.

همچنین ظریف در این ملاقات آخرین تحولات مربوط به روند پیشرفت گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+5 و تسهیلات ایجاد شده در روند تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران و امکان به وجود آمده برای بهره برداری در روابط اقتصادی با لبنان را یادآوری کرد.

نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان با حمایت از روند گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران و  1+5 و گشایش های ایجاد شده در تحولات بین المللی در پرتو توافقات دو طرف، فرصت های ایجاد شده در روابط اقتصادی دو کشور را عامل مهمی برای ارتقای منافع دو ملت دانست.

در این ملاقات درباره تحولات منطقه ای و به ویژه اوضاع لبنان و بحران سوریه نیز بحث و گفتگو  شد.