اختصاصی / اساتید دانشگاه های لبنان

مهمترین ثمره انقلاب اسلامی / ایران قطب علمی و زینت بخش جهان اسلام

فجر 92,نهضت علمی

بیروت- ایرنا – سه تن از اساتید دانشگاه ها و اعضای مراکز علمی و فرهنگی لبنان از جمله ثمره های پیروزی انقلاب اسلامی و نهضت علمی بعد از آن را تبدیل ایران به یک قطب علمی در جهان دانستند و گفتند که ایران اکنون زینت بخش جهان اسلام است.

یک استاد علوم اقتصادی دانشگاه ملی لبنان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه« جنبش بیداری اسلامی و نهضت علمی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) پایه ریزی شد و اکنون ثمره های آن در ایران یکی بعد از دیگری چیده می شود» گفت که ایران اسلامی با رویی گشاده و سخاوتمندانه اعلام آمادگی کرده است که تجربیات و توفیقات علمی و فناوری خود را در اختیار جهان اسلام و عرب قرار می دهد.

«عبدالهادی مرتضی» حمایت گسترده ایران از مراکز علمی و تحقیقاتی در جهان اسلام و عرب را یادآور شد و گفت که این حمایت ها موجب پرورش نخبگان نه در ایران بلکه در جهان اسلام شده است.

وی با تمجید از پیشرفت های علمی ایران در حوزه های صنعتی ، تکنولو‍ژی ، کشاورزی بوی‍ژه در زمینه استفاده صلح آمیز از انر‍ژی هسته ای افزود : ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی یک کشور کاملا مصرف کننده و تنها صادر کننده نفت خام بود اما اکنون دامنه صادرات کالاهای تولیدی ایران بسیار گسترده شده و حتی توانایی صدور علم و فناوری دارد.

این استاد دانشگاه ملی لبنان با بیان اینکه « شنیده ام ایران حدود یک هزار و 100 دانشکده تخصصی دایر کرده است»، تاکید کرد: پیشرفت های علمی و فناوری ایران نه تنها خطری برای کشورهای منطقه بوی‍ژه همسایگان آن نیست بلکه می تواند عرصه ای برای حمایت های علمی از این کشورها باشد.

مرتضی خاطرنشان کرد : باید نگران رفتن فرزندان خود به آمریکا و فرانسه و دیگر کشورهای غربی باشیم و نه اینکه از تبدیل شدن یک کشور بزرگ اسلامی همچون ایران به قطبی علمی و مهد نهضت علمی در جهان اسلام و عرب اظهار ترس و نگرانی کنیم.

وی با بیان اینکه« یک کشور اسلامی قوی و قدرتمند تنها خطری برای دشمنان جهان اسلام و عرب بوی‍ژه دشمن صهیونیستی است»، تصریح کرد: امروز تجارب و توفقیات علمی و فناوری ایران در اختیار مسلمانان قرار دارد بدون اینکه تهران چشم داشتی داشته باشد.** ایران الگوی علمی ملت های مسلمان و عرب

«محسن صالح» یک استاد دیگر دانشگاه ملی لبنان و مدیر «کانون علوم اجتماعی» این کشور نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، تاکید کرد: بدون شک پیشرفت های ایران بعداز پیروزی انقلاب اسلامی بوی‍ه در زمینه های مختلف علمی از شاخصه های معرفتی و معنوی جهان اسلام و عرب است.

وی با بیان اینکه ایران اسلامی در زمینه های مختلف علمی بویژه علوم نظری همچون ریاضی و فیزیک پیشرفت های چشمگیری کرده است، اظهار داشت: شاهد شکوفایی توان جوانان ایرانی درعلوم هسته ای هستیم اما غرب با توسل به تحریم و دیگر هجمه های فراگیر تمام تلاش خود را برای مقابله با پیشرفت های ایران به کار بسته است.

صالح با بیان اینکه ایران بعداز پیروزی انقلاب اسلامی به درجه ای از پیشرفت رسیده که غربی ها را شگفت زده و متاسفانه مجبور به واکنش های غیرمنصفانه کرده است، تصریح کرد: غربی ها با ادعای احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته ای درصدد ایجاد مانع برای پیشرفت های ایران در عرصه هسته ای برآمده اند در حالیکه ایران همواره تاکید کرده فقط قصد استفاده صلح آمیز از این صنعت را دارد.

استاد دانشگاه ملی لبنان با اشاره به رشد گسترده دانشگاه ها ، اختراعات و مقالات علمی در ایران، گفت که امروز ایران به یک رقیب جدی برای کشورهای صاحب نام علمی تبدیل شده است و سهم مهمی در پیشرفت های علمی ، فناوری حتی پزشکی دارد.

وی با اشاره به ترور دانشمندان جوان هسته ای ایران، افزود: ترور نخبگان علمی تنها نشان از ترس دشمنان از پیشرفت علمی ایران دارد؛ چرا که دشمنان می خواهند موانعی بر سر راه پیشرفت ایران قرار دهند؛ اما خود می دانند، با این جنایات نمی توانند عزم راسخ مردم ایران را برای پیشرفت و توسعه که از حمایت های رهبری حکیم و فرهیخته برخوردار است ، بشکنند.

صالح پیشرفت های ایران اسلامی و خودکفایی آن از جمله در حوزه صنایع نظامی ، فضایی و هسته ای با تکیه بر دانش بومی را قابل ستایش دانست و آن را ثمره تلاش جوانان خلاق و متفکر و حمایت های رهبری و دولتمردان و مردم دانست .

این استاد دانشگاه ملی لبنان گفت که کشورهای اسلامی و عربی بجای همنوا شدن با دشمنان اسلام و ایران ، بهتر است از ایران الگو بگیرند و از تجارب و موفقیت های علمی و فناوری آن استفاده کنند.

وی تاکید کرد که تنها افکار و اندیشه های عقب مانده و فاصله گرفته از اسلام اصیل می تواند از پیشرفت های علمی ایران به عنوان یک کشور بزرگ اسلامی احساس ترس و نگرانی کند.** انقلاب فرهنگی روی دیگر سکه انقلاب اسلامی

مدیر مرکز پژوهش ها و توسعه فرهنگ اسلامی لبنان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بیروت، با بیان اینکه ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی نهضت عملی را شروع کرد، گفت: انقلاب فرهنگی که پس از انقلاب اسلامی برنامه ریزی و اجرا شد توانست در مدتی کوتاه به نسبت عمر انقلاب، نهضتی علمی و اجتماعی در جامعه ایران بوجود آورد و هم اکنون ثمره های آن را شاهد هستیم.

شیخ «محمد زراقط» افزود : ایران امروز دیگر مانند گذشته تنها صادر کننده نفت خام و پسته نیست، بلکه علم و معرفت تولید و صادر می کند.

وی به سفر نه چندان دور خود به ایران اشاره کرد و اظهار داشت: در این سفر از مراکز علمی و تحقیقاتی ایران دیدن کردم و پیشرفت های دانشمندان جوان ایرانی مرا متعجب و شگفت زده کرد.

مدیر مرکز توسعه فرهنگ اسلامی در لبنان با اشاره به تحقیقات تخصصی صورت گرفته در خصوص رنگ ها ، خاطرنشان کرد: ایران اسلامی امروز با نهضت علمی فضا را در نوردیده و اورانیوم را غنی سازی می کند و تمامی اینها با وجود تمامی موانعی بوده که غرب و استکبار برای آن به وجود آورده اند.

شیخ زراقط با ابراز تاسف از اینکه برخی حاکمان کشورهای اسلامی و عربی خود را رو در روی پیشرفت های ایران در زمینه های علمی و فناوری قرار داده اند، گفت که این دسته از حاکمان بیشتر از سئوالاتی می ترسند که مردم آنها دارند، مردم کشورهای عربی و اسلامی عمدتا ثروتمند از وابستگی کامل به غرب ناراحت و نگران هستند و علت آن را سیاست های دولت های خود می دانند.

وی تاکید کرد که برخلاف حاکمان ، مردم در کشورهای اسلامی وعربی با نگاهی مثبت به پیشرفت های علمی و فناوری ایران می نگرند و جای خشنودی دارد هنگامی که می بینیم ملت های مسلمان از این پیشرفت ها استقبال و دفاع می کنند و خود را در کنار ملت ایران می بینند.

این باعث خوشنودی است که می بینیم یک شهروند مسلمان در گوشه ای از جهان اسلام از پیشرفت های ایران به شکل مثبت و بی طرفانه دفاع می کند.

مدیر مرکز توسعه فرهنگ اسلامی در لبنان اظهارداشت : انقلاب اسلامی نقطه عطفی در نهضت علمی نه در ایران بلکه در جهان اسلام بود و توانست نگاه ملت های مسلمان را تغییر دهد و آنها باور کنند که می توانند تولید کننده علم و نه تنها مصرف کننده باشند و امیدواریم روزی حاکمان کشورهای اسلامی وعربی با ملت های هود هم رای و همراه شوند.

خاورم**2024 ** 1324
کد N99775