ناکامی نخست وزیر مالزی در مشی اعتدال

اعتدال,مذهب

کوالالامپور – ایرنا – یکی از اعضای حزب اقدام دموکراتیک مالزی معتقد است شکست نجیب تون رزاق نخست وزیر این کشور در تحقق وعده های اعتدالی، مالزی را دچار تفرقه مذهبی کرد.

به گزارش ایرنا، ˈلیم کیت سیانتˈ مشاور حزب اقدام دموکراتیک مالزی روز دوشنبه با اشاره به اینکه نخست وزیر این کشور در بحث اعتدال شکست خورده است، افزود: در حالی که مراسم هفته جهانی توازن بین مذاهب را گرامی می داریم، مالزی به یک نمونه بیمار از تفرقه مذهبی در یک کشور چند فرهنگی و چند نژادی تبدیل شده است.

هفته جهانی توازن بین مذاهب از چهارم تا نهم فوریه (15 تا 20 بهمن) برگزار می شود.

پایگاه اطلاع رسانی ˈمالیزیا اینسایدرˈ به نقل از وی نوشت: نجیب مقابل افراط گرایان که به آنها اجازه ایجاد تنش های مذهبی و نژادی داده شده است، پیروز نشد.

وی همچنین نخست وزیر مالزی را در کنترل سازمان توسعه اسلامی مالزی (جاکیم) که زیر نظر او اداره می شود ناموفق خواند و گفت: به این سازمان اجازه داده شد در نماز جمعه هفته گذشته مسیحیان و یهودیان را عامل تفرقه مسلمانان معرفی کند.

این مقام حزب ˈداپˈ افزود: در واقع از ماه ها و هفته های گذشته مالزی به یک نمونه بیمار از تفرقه بین مذهبی تبدیل شده است.

ˈاعتدالˈ شعاری بود که نجیب تون رزاق برای جلوگیری از تندروی های مذهبی در مالزی همواره بر آن تاکید داشت، اما وی با اتخاذ برخی تصمیم های نژادی که با شعار ˈمالزی واحدˈ در تعارض است، باعث واکنش های انتقادی برخی از کارشناسان و تحلیلگران شد.

مالزی واحد که در زبان مالایی به آن ˈساتو مالیزیاˈ می گویند شعاری است که نجیب تون رزاق مدعی تحقق بخشیدن آن است، اما شرایط مالزی نشان می دهد وی در پیاده سازی این شعار ناموفق بوده و این شعار فراتر از سخن راه به جایی نبرده است.

دوری از تنش های نژادی در مالزی که یک کشور چند نژادی متشکل از مالایی ها، چینی ها و هندی ها است دغدغه همیشگی حاکمان این کشور بوده است.

آساق**د.م**1611
کد N99740