تظاهرات مخالفان در مجارستان علیه توافق هسته‌ای کشورشان با روسیه

احزاب اپوزیسیون چپ‌گرای مجارستان در اعتراض به دولت این کشور که با روسیه به منظور توسعه تنها نیروگاه هسته‌ای آن توافق کرده، تجمع برپا کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری نووستی، بسیاری از مجارستانی ها ناخرسند هستند از این که این توافق که طی آن دو راکتور جدید در نیروگاه هسته ای این کشور در شهر پاکس ساخته می شود، بدون رایزنی با مردم حاصل شده است.

یکی از سازماندهندگان اعتراضات گفت: آنچه که در شهر پاکس رخ داد، مهم است و همچنین مهم است که آیا ما نیز خواهان انرژی هسته ای هستیم یا نه. این مساله مربوط به همه می شود بنابراین ما باید با همدیگر درباره آن تصمیم بگیریم.

یکی دیگر از معترضان گفت: یک توافق بزرگ مثل این توافق مربوط به پول می شود و این به معنی این است که چنین دین بزرگی به کشور را نمی توان پنهانی و بدون دانستن خواسته مردم مجارستان امضا کرد.

بسیاری از شرکت کنندگانی در این اعتراضات مخالف انرژی هسته ای نیستند بلکه نگرانی آنها از بابت وابستگی کشورشان به روسیه در حوزه انرژی به روسیه است. این مساله در آستانه انتخابات ماه آوریل این کشور تبدیل به یکی از مسائل جنجالی تبلیغات انتخاباتی شده است و اپوزیسیون گفته است در صورت پیروزی در انتخابات این توافق را به همه پرسی خواهد گذاشت.

انتهای پیام

کد N99681