هیات بزرگ تجاری فرانسه در تهران

وزیر دارایی فرانسه: تهران و پاریس می‌توانند فرصت‌های مهم تجاری با یکدیگر داشته باشند

سیاسی

وزیر دارایی فرانسه در گفت‌وگویی با اشاره به مناسبات تهران و پاریس پس از اجرای برنامه اقدام مشترک (جاپ) میان ایران و 1+5، گفت: اگر تحریم‌ها برداشته شود دو کشور می‌توانند همکاری‌های مهم تجاری و اقتصادی با یکدیگر داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) پیر موسوویسی، وزیر دارایی فرانسه گفت: اگر تحریم‌ها برداشته شوند فرانسه می‌تواند فرصت‌های بسیار مهم تجاری با ایران داشته باشد، اما برای انجام این کار ایران باید حسن نیت خود را در پیروی از تعهداتش در مساله هسته‌ای نشان دهد.

وی در گفت‌وگو با تلویزیون ال.‌سی.آی با اشاره به سفر هیات بزرگ تجاری فرانسه به تهران، گفت: در این سفر این هیات در پایتخت ایران با مقامات و مسولان مرتبط در تجارت دیدار و گفت‌وگو می‌کند. در این دیدار سه روزه هدف این است که در صورت پیشرفت و ارتقای شرایط موجود، فرانسه و ایران می‌توانند همکاری‌ها و فرصت‌های مهم تجاری و اقتصادی با یکدیگر داشته باشند.

به گزارش ایسنا، روز دوشنبه 14 بهمن هیات بزرگی از بازرگانان و تجار فرانسه به دعوت اتاق بازرگانی ایران به تهران سفر کردند. این هیات بزرگ پس از مدت زیادی برای گفت‌وگو با مسولان ایرانی و برای توسعه مناسبات ایران و فرانسه در زمینه اقتصادی و تجاری به تهران می‌آیند.

به گزارش ایسنا، با اجرای توافق ژنو از 30 دی‌ماه ایران به لحاظ هسته‌ای و 1+5 در زمینه لغو و کاهش تحریم‌های یک‌جانبه اقداماتی را انجام دهند.

تعلیق تحریم‌های آمریکا برصنعت خودرو و تعلیق تحریم‌های خدمات مرتبط بخشی از اقداماتی است که 1+5 باید در قبال اقدامات هسته‌ای ایران بردارد.

در این راستا ایران در اولین گام غنی‌سازی 20 درصدی خود را تعلیق کرد. هم‌چنین 1+5 در اقدامی مشترک بخشی (550 میلیون دلار) از دارایی‌های ایران که طی سه سال گذشته تحت تاثیر تحریم‌های یک‌جانبه در بانک‌های خارجی بلوکهک شده بود را آزاد کردند.

انتهای پیام

کد N99644