رئیس‌جمهوری موقت مصر: مردم آشتی با اخوان‌المسلمین را نمی‌پذیرند

رئیس‌جمهوری کنونی مصر اعلام کرد، در پی کشتارها و اقدامات خرابکارانه اخوان‌المسلمین دیگر مساله آشتی با این گروه در محافل مردمی مصر مطرح یا مورد قبول نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عدلی منصور، رئیس‌جمهور کنونی مصر در مصاحبه‌ با روزنامه الاهرام گفت: قانون اساسی جدید مصر به نظام فرعونی در کشور ما پایان داد. دورانی که در آن تنها یک فرد تصمیم‌های سرنوشت‌ساز را اتخاذ می‌کرد و اراده مردم را نادیده می‌گرفت، سپری شده است و دیگر باز نمی‌گردد.

وی با بیان اینکه خون کشته‌شدگان انقلاب 25 ژانویه به هدر نخواهد رفت و این خون‌ها مسئولیت سنگینی را بر دوش مسئولان مصری قرار داده است، افزود: پس از اینکه تاجران دین تلاش کردند دستاوردهای انقلاب 25 ژانویه را تحت سیطره خود درآورد، انقلاب 30 ژوئن به کمک انقلاب 25 ژانویه شتافت.

وی در خصوص عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مصر گفت: السیسی از جایگاه والایی در نزد اکثر مردم مصر برخوردار است چرا که وی جان خود را به خطر انداخته و برای حفظ مصر با تمام جهان مقابله کرد و اتخاذ تصمیم‌های دشوار برای برآورده کردن آرمان‌های مصری‌ها ایجاب می‌کند که رئیس‌جمهوری روی کار بیایید که از حمایت مردمی برخوردار است.

عدلی منصور در خصوص اختیارات پلیس عنوان داشت: پلیس مصر در خدمت مردم است و این دستگاه در 30 ژوئن ثابت کرد که کاملا حامی ملت است و نیروهای مسلح و پلیس برای دفاع از کشور جانفشانی بسیاری کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری فعلی مصر در ادامه گفت: مصر پس از 30 ژوئن به صورت مستقل تصمیمات خود را اتخاذ می‌کند و نقشه آتی کشور بنا به درخواست بخش گسترده‌ای از جامعه دچار اصلاحاتی شده است.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون تصمیم ریاست جمهوری برای اتخاذ تدابیر استثنایی با توجه به تشدید خشونت‌ها و تروریسم عنوان داشت: پیش از وقوع رخدادها تمایل ندارم که پیش‌دستی کنم. مردم مصر خواهان پس گرفتن تمام حقوقی هستند که از آن‌ها سلب شده است اما هیچ چوب سحرآمیزی وجود ندارد که خواسته‌های مردم را که ظرف دهه‌های گذشته محقق نشده، برآورده کند.

این مقام مصری در خصوص روابط مصر با آمریکا گفت: به همان میزانی که آمریکا خواهان حفظ روابط خود با ما باشد ما خواهان حفظ روابطمان با آمریکا هستیم و پیام مردم به واشنگتن پس از 30 ژوئن این است که هیچ مداخله خارجی در امور داخلی خود را نمی‌پذیرد.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون آشتی با اخوان‌المسلمین گفت: پس از اینکه مردم مصر آگاهی سیاسی خود را به دست آوردند آیا می‌توان تصمیمی را در این خصوص بدون موافقت و یا رضایت آن‌ها اتخاذ کرد؟ من در این مساله تردید دارم.

عدلی منصور که پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از پست خود کناره‌گیری خواهد کرد، افزود: قبل از شروع خشونت‌ها می‌توانستیم در خصوص آشتی با اخوان‌المسلمین صحبت کنیم اما از نظر من دیگر این مساله مطرح نیست و مردم نیز آن را قبول نمی‌کنند و تا زمانی که این خونریزی‌ها ادامه داشته باشد، یقینا مخالفت مردمی با آشتی نیز ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N99331