محاکمه 4 نیروی پلیس ترکیه به اتهام قتل نوجوان 19 ساله/ اتخاذ تدابیر شدید امنیتی

سیاسی

حدود دو هزار پلیس ضدشورش ترکیه امروز (دوشنبه) در حالی در حالت آماده‌باش قرار دارند که چهار تن از همکاران آنها به اتهام ضرب و شتم منجر به مرگ یک نوجوان 19 ساله در جریان ناآرامی‌های ژوئن گذشته میلادی قرار است محاکمه شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این دادگاه در حالی برگزار می‌شود که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در حال کشمکش با بزرگترین بحران در طول 11 سال دوران حکومتش در ترکیه است که از جمله آن می‌توان به بحران اقتصادی و فساد گسترده در دولت اشاره کرد.

"علی اسماعیل کورکمز"، نوجوان 19 ساله ترکیه‌ای دوم ژوئن سال گذشته میلادی در شهر اسکیرسهیر واقع در غرب ترکیه به ضرب چوب بیسبال و قمه به شدت زخمی شد و پس از 38 روز کما در نهایت جان باخت.

هشت تن از افرادی که مسئول ضرب و شتم منجر به مرگ این نوجوان بودند از جمله چهار افسر پلیس با لباس شخصی به قتل عمد متهم شده و در صورتی که اتهامشان اثبات شود با حبس ابد روبرو خواهند شد.

مقام‌های دولت ترکیه در تلاش برای جلوگیری از بروز درگیری و آشوب در جریان این محاکمه جلسه امروز را قرار است در 550 کیلومتری شرق این شهر برگزار کنند. اما گمان می‌رود که صدها تن از معترضان در جریان این جلسه حضور داشته باشند.

مادر این نوجوان ترکیه‌ای با اعلام اینکه قصد دارد در این جلسه دادگاهی شرکت کند و با متهمان رو در رو شود، گفت: پسرم هیچگاه بازنمی‌گردد اما می‌خواهم که قاتلانش مجازات شوند.

در جریان تظاهرات ژوئن گذشته میلادی که ابتدا با تحصنی صلح‌آمیز علیه برنامه گسترش و توسعه پارک گزی در استانبول آغاز شد و سپس به درگیری انجامید بیش از 800 تن زخمی شدند.

اردوغان معترضان را اوباش خواند و توییتر را که باعث این تجمع اعتراضی شده بود مشکل‌ساز نامید.

به گفته گروه‌های حقوق بشری، پلیس مسلح ترکیه برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور، گلوله‌های پلاستیکی و حتی سلاح زنده استفاده کرده بود.

عفو بین‌الملل نیز اعلام کرد که این سرکوب یک نقض گسترده حقوق بشر محسوب می‌شود و ‌آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در آن زمان واکنش پلیس ترکیه را بسیار خشن توصیف کرده بود.

اردوغان 59 ساله که هم‌اکنون با بزرگترین مشکلات در دوران 11 ساله نخست‌وزیری خود در ترکیه به سر می‌برد با رسوایی فساد گسترده که از دسامبر 2013 گریبان دولتش را گرفته مواجه است چرا که بسیاری از مقام‌های ارشد دولت وی نیز در این رسوایی دخیل هستند.

علاوه بر این در چند روز گذشته مساله شنود مکالمات تلفنی رئیس پارلمان، عبدالله گل، رئیس‌جمهوری ترکیه و اعضای خانواده اردوغان افشا شده است.

انتهای پیام

کد N99226