رییس جمهوری اوکراین به محل کار خود باز گشت

رییس جمهوری

تهران-ایرنا-ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری اوکراین روز دوشنبه و بعد از چهار روز مرخصی استعلاجی اعلام کرد که به سر کار خود در ریاست جمهوری بازگشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کی یف، در حالی که به دلیل بیماری عفونت ریه از پنج شنبه (10بهمن/30 ‍ژانویه) به مرخصی استعلاجی رفته بود هنوز با چالش دادن امتیازات بیشتر با مخالفان یا سرکوب شدید معترضان بعد از دو ماه اعتراضات داخلی مواجه است.

سران مخالفان بعد از مذاکرات با شماری از مقامات غربی از جمله ˈجان کریˈ وزیر امور خارجه آمریکا، ˈکاترین اشتونˈمسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست امنیتی مونیخ خواستار مداخله جامعه جهانی برای مذاکره با یانوکوویچ شدند.

درحالیکه ده ها هزار تن برای برگزاری دور جدید تظاهرات در میدان استقلال کی یف و چادرهای استقرار یافته در این میدان با وجود هوای سرد این شهر جمع شده اند، سران مخالفان کمک مالی واقعی غرب را خواسته اند.

ˈآرسینی یاتسینیوکˈ یکی از رهبران مخالفان و وزیر پیشین اقتصاد اوکراین که پیشنهاد یانوکوویچ را برای سمت نخست وزیری رد کرد، گفت: مقامات غربی به وی اطمینان داده اند که به مخالفان از نظر مالی کمک می کنند.

وی روزیکشنبه در جمع مخالفان گفت: آنها (غربی ها) آماده کمک هستند.

اشتون در مصاحبه ای با روزنامه آمریکایی ˈوال استریت ژ‍ورنالˈ نیز روزیکشنبه گفته بود کشورهای غربی درحال بررسی بسته کمک مالی به اوکراین هستند، این بسته جزیی نخواهد بود.

وی افزود : طرح غربی ها به تمایل دولت اوکراین برای پیگیری اصلاحات اقتصادی و سیاسی وابسته است.

یاتسینیوک گفته است اوکراین که با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه است به طرحی مانند ˈ طرح مارشانˈازسوی غرب نیاز دارد. این طرح ابتکاری در زمان جنگ سرد بود که بر اساس آن آمریکا به بازسازی اروپا بعد از جنگ دوم جهانی برای ممانعت از گسترش کمونیسم کمک می کرد.

روسیه عصبانیت خود را از مداخله خارجی در اوکراین ابراز کرده است. مسکو در ماه دسامبر (آذر/دی) وعده بسته کمکی 15 میلیارد دلاری به اوکراین و تخفیف فروش گاز به این کشور داده بود.

ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه هفته گذشته گفت اعطای این بسته کمکی تا زمان تشکیل دولت جدید بعد از استعفای ˈنیکولا آزاروفˈ نخست وزیر پیشین و مورد حمایت مسکو، معلق باقی می ماند.

مسکو آشکارا از یانوکوویچ حمایت کرده است و معترضان را به عنوان افراطی های راست گرا محکوم کرده است.

ˈاولگ تریاگنیبوکˈ رهبر حزب آزادی در جمع مخالفان روزیکشنبه گفت: مسکو منتظر زمان مناسب برای برهم زدن انسجام ملی و وحدت ارضی اوکراین است.

اعتراضات در چند هفته اخیر از پایتخت اوکراین فراتر رفته است و به مناطق مرکزی و شرقی کشور نیز رسیده است.

بر اساس این گزارش، اعتراضات داخلی در اوکراین که بدترین بحران بعد از زمان استقلال این کشور درسال 1991 به شمار می آید زمانی آغاز شد که یانوکوویچ با توافقی کلیدی با اتحادیه اروپا در ماه نوامبر(آبان/آذر) مخالفت کرد.

جنبش اعتراضی اخیرا به خشونت و افراطی گری روی آورده است و هدف اصلی خود را برکناری یانوکوویچ شصت و سه ساله از ریاست جمهوری عنوان می کند. سران مخالفان از این بابت هراس دارند که یانوکوویچ وضعیت اضطراری در کشور اعلام کرده و ارتش را برای سرکوب معترضان فرا بخواند.

یانوکوویچ امتیازاتی را به مخالفان پیشنهاد داده است که شامل لغو قوانین ضد برگزاری اعتراضات می شود.

اما سران مخالفان خواستار تغییر قانون اساسی و کاهش اختیاراتی هستند که یانوکوویچ در دوران ریاست جمهوری برای خود برشمرده است. معترضان همچنین می خواهند دولت و مجلس از قدرت و اختیارات بیشتری برخوردار باشند.

آزادی بی قید و شرط و سریع فعالان بازداشت شده در جریان اعتراضات و برگزاری انتخابات پیش از موعد از دیگر خواسته های معترضان است.

بر اساس آمار رسمی چهار نفر، دو نفر از مخالفان و دو نیروی پلیس در بحبوحه درگیری ها ماه گذشته کشته شدند درگیری هایی که کی یف را از منظر صاحب نظران خارجی به منطقه ای جنگی تبدیل کرده بود.

اروپام**9157 ** 1064
کد N99191