تظاهرات ضد پوتین در مسکو؛ "زندانیان سیاسی را آزاد کنید"

سیاسی

هزاران تن از معترضان ضد سیاست‌های پوتین در مسکو، پایتخت روسیه دست به راهپیمایی زده و خواستار آزادی هشت زندانی معترض شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، تدابیر امنیتی شدیدی همزمان با تظاهرات هزاران نفری معترضان در روسیه برقرار شد و صدها تن از ماموران پلیس در مسیری که از میدان پوشکین تا میدان تارگنف برگزار شد، حضور داشتند. همچنین هلی‌کوپتری نیز بر فراز جمعیت معترضان به پرواز درآمده بود.

معترضان پلاکارت‌هایی که بر رویشان نوشته شده بود "زندانیان سیاسی را آزاد کنید؛ آن‌ها گروگان پوتین هستند" در دست داشتند. همچنین پلیس اعلام کرد که 2000 معترض در این راهپیمایی اعتراضی حضور داشتند در حالی که سازمان‌دهندگان این تجمع گسترده اعتراضی تعداد شرکت کنندگان را 10 هزار تن اعلام کردند.

این راهپیمایی توسط گروه‌های مخالف دولت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و چند روز پس از آنکه دادستان‌های روسیه خواستار حبس تا شش ساله برای این هشت زندانی شدند، صورت گرفت. این افراد به شورش گسترده و اعمال خشونت‌ علیه پلیس و درگیری پیش از مراسم تحلیف پوتین در سال 2012 متهم شده‌اند.

وکلای این افراد گفته‌اند که شواهد موجود اتهام موکلانشان را ثابت نمی‌کند و گروه‌های حقوق بشری نیز این پرونده‌ها را با انگیزه سیاسی اعلام کردند.

عفو بین‌الملل اعلام کرده که شش تن از این هشت افراد "زندانیان عقیدتی" هستند و تاکید کرده که روسیه باید اتهامات علیه این افراد را ملغی کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد، تعدادی از معترضان پرچم اوکراین را به دست داشتند تا حمایت خود را از تظاهرات اعتراضی علیه دولت کی‌یف نشان دهند.

انتهای پیام

کد N99085