مجله آمریکایی:

عربستان برای مقابله با ایران از چین موشک خریداری کرده است

عربستان

تهران-ایرنا- یک مجله آمریکایی اعلام کرد که عربستان به منظور مقابله با ایران در معامله ای مخفیانه که با واسطه گری سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) انجام شده، اقدام به خرید موشک بالستیک از چین کرده است.

نشریه نیوزویک در گزارشی در این زمینه نوشت: سیا با برگزاری نشست های محرمانه با مقامات نیروی هوایی عربستان، بر جزییات فنی خرید موشک های بالستیک ˈایست ویندDF-21ˈ نظارت داشته است.

به نوشته این مجله، با نزدیک شدن ایران و غرب به توافق هسته ای نشانه های آمادگی عربستان برای ارتقای سامانه موشکی خود با نظارت دقیق واشنگتن بروز یافته است.

این روزنامه به نقل از منابع اطلاعاتی آگاه نوشت: عربستان در سال 2007 در معامله ای مخفیانه موشک های بالستیک را از چین خریداری کرد که مورد تایید واشنگتن قرار گرفت، به شرط این که کارشناسان فنی سیا از مجهز نبودن آن به کلاهک هسته ای اطمینان حاصل کنند.

به گفته کارشناسان، این نوع موشک میان برد با سوخت جامد نسخه ارتقای یافته ˈدی اف - 3 اسˈ است که عربستان در سال 1988 به صورت مخفیانه از چین خریداری کرده بود.

به گفته ˈجفری لوئیسˈ مدیر مرکز جیمز مارتین در زمینه مطالعات عدم گسترش تسلیحات هسته ای در موسسه مطالعات بین الملل ˈمونتریˈ، این موشک ها که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) آن ها را ˈسی اس اس -5 اسˈ می نامد، هرچند برد کمتری دارند، اما دقت بالاتری دارد.

وی مدعی شد که این موشک ها برای هدف قرار دادن ˈاهداف ارزشمندی هم چون کاخ های ریاست جمهوریˈ کارایی دارند.

ˈخالد بن سلطانˈ شاهزاده سعودی و فرمانده نیروی هوایی ریاض در سال 1996 در کتاب خاطرات خود نوشت: دقت پایین موشک های دی اف 3 اس در جنگ اول خلیج فارس برای مقابله با موشک های اسکاد حکومت ˈصدام ˈ دیکتاتور سابق عراق، ضعف این نوع موشک را نشان داد.

با پایان این جنگ، سعودی ها به دنبال موشک های قوی تری بودند و در صدد خرید آن از چین بر آمدند اما بر خلاف سال 1988 که اقدام به خرید مخفیانه موشک های دی اف 3 اس کردند این بار تصمیم گرفتند آمریکا را مطلع کنند و سیا در این زمینه به آنها کمک کرد.

به گفته یکی از مقامات مطلع به نیوزویک، سیا و افسران نیروی هوایی عربستان در مجموعه جلسات محرمانه ای در طول بهار و تابستان سال 2007 روش های مختلف خرید موشک های چینی از سوی عربستان را بررسی کردند.

مقام مذکور به دلیل این که این معامله هنوز هم محرمانه است خواست نامش فاش نشود، افزود: دو تحلیل گر آمریکایی سپس به عربستان سفر کردند و پس از انجام بررسی های لازم از عدم قابلیت آنها برای حمل کلاهک هسته ای اطمینان حاصل کردند.

مقامات سیا و مقامات کنونی و سابق کاخ سفید از اظهار نظر در این باره خودداری کرده اند و مقامات سفارت های چین و عربستان در واشنگتن نیز از پاسخگویی به درخواست نیوزیوک برای اظهار نظر در این باره اجتناب کردند.

گزارش ها درباره ارتقای ناوگان موشکی عربستان موضوع جدیدی نیست.

ˈجاناتان شوکˈ تحلیلگر سابق سازمان سیا که مدیریت گزارش اطلاعاتی از عربستان را بین سال های 2005 تا 2007 بر عهده داشت، در سال 2010 در کتابش عنوان کرد که عربستان با رضایت مخفیانه دولت ˈجورج بوشˈ رئیس جمهوری سابق آمریکا در دسامبر سال 2003 از چین، سامانه موشکی بالستیک خریداری کرده است.

مترجمام**9158/1275

http://www.newsweek.com/exclusive-cia-helped-saudis-chinese-missile-deal-227283
کد N99001