موافقت پیونگ‌یانگ با مذاکره درباره دیدار مجدد خانواده‌های جدا افتاده

کره جنوبی امروز (دوشنبه) اعلام کرد، کره شمالی با برگزاری مذاکرات درباره تنظیم برنامه دیدار مجدد خانواده‌های جدا افتاده در پی جنگ دو کره موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کره شمالی ماه گذشته میلادی با از سرگیری مذاکرات درباره دیدار خانواده‌های جدا افتاده در پی جنگ دو کره موافقت کرده و از کره جنوبی خواست تا تاریخی را برای این منظور انتخاب کند.

سئول متعاقبا 22 – 17 فوریه (28 بهمن تا 3 اسفند) سال جاری میلادی را انتخاب و مذاکرات در سطح کاری را برای صحبت درباره جزئیات این دیدار مجدد پیشنهاد کرد. اما پیونگ یانگ به مدت یک هفته این پیشنهاد را بی‌پاسخ گذاشت و باعث ابراز شکایت مقامات سئول شد.

به گفته وزارت اتحاد مجدد دو کره در سئول، کره شمالی امروز سکوت یک هفته‌ای خود را شکسته و در پیامی پیشنهاد داد که این مذاکرات چهارشنبه یا پنج شنبه هفته جاری در یکی از روستاهای مرزی برگزار شود و انتخاب تاریخ دقیق را به عهده کره جنوبی گذاشت.

کیم ایو دو، سخنگوی وزارت اتحاد مجدد دو کره در سئول به خبرنگاران گفت، کره جنوبی قصد دارد تا اواخر امروز پیونگ یانگ را از تاریخ مد نظرش مطلع سازد. آن‌ها تلاش خواهند کرد تا هرچه سریعتر دیدار مجدد خانواده‌های جدا شده در پی جنگ کره را تنظیم کنند.

این دیدار یکی از چندین پروژه همکاری بین مرزی است که در بحبوحه تنش‌ها در شبه جزیره کره در سال‌های اخیر متوقف شده است. این برنامه بسیار احساسی است چرا که بیشتر این افراد در دهه 70 زندگی خود هستند و می‌خواهند امکان دیدن اقوام خود را پیش از مرگ داشته باشند.

پیونگ یانگ اخیرا لفاظی‌های خود علیه سئول را کاهش داده و ژست‌های صلح جویانه‌ای به خود گرفته است.

تحلیل‌گران می‌گویند، کره شمالی باید روابط خود با کره جنوبی را بهبود بخشد تا بتواند به جذب سرمایه‌ و کمک‌های خارجی در کشورش کمک کند.

انتهای پیام

کد N98992