گزارش ظریف از کنفرانس امنیتی مونیخ

سیاست خارجی

برنامه رسمی دیگر جلسه ای در باره ایران بود که به صورت پانل با حضور بنده، مدیرکل آژانس، وزیر خارجه سوئد و یک سناتور آمریکایی و به ریاست رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار شد که بسیاری از مقامات مهم شرکت کننده در اجلاس به عنوان شنونده در این جلسه حضور داشتند. بحث ها بیشتر پیرامون موضوع هسته ای بود

محمد جواد ظریف در صفحه شخصی خود در فیسبوک گزارشی از سفر خویش به کنفرانس امنیتی مونیخ ارائه کرد.

به گزارش ایلنا، متن کامل گزارش وزیر امور خارجه کشورمان به شرح زیر است:

دوستان سلام

ساعت یک ربع به ۶ صبح به وقت آلمان (حدود ۸ و ربع ایران عزیز) است و من این گزارش را از برلین برای شما می‌نویسم.

از جمعه تا یکشنبه برای شرکت در پنجاهمین اجلاس کنفرانس امنیتی مونیخ در مونیخ بودم. کنفرانس امنیتی مونیخ در اوج جنگ سرد به عنوان مجمعی برای بحث پیرامون اختلافات دو بلوک شرق و غرب آغاز شد و در پنجاه سال گذشته همه ساله در‌‌ همان هتلی که جلسه اول در آن برگزارشد، تشکیل شده است. نقش شرکت کنندگان اروپایی، آمریکایی و روسی در این اجلاس برجسته‌تر است ولی بسیاری از سیاستمداران سر‌شناس دنیا در این اجلاس شرکت می‌کنند که البته بیشتر وزرای امورخارجه و دفاع، مشاوران امنیت ملی و نمایندگان مجالس هستند.

برنامه‌ای که برای من تدارک دیده بودند یک صبحانه کاری با غیررسمی با «رهبران نسل جوان» بود که کم و بیش کار‌شناسان جوان‌تر کشورهای مختلف در آن حضور داشتند و جالب بود که امسال برای اولین بار یکی از کار‌شناسان جوان وزارت امور خارجه که تازه فارغ التحصیل شده و در دانشکده از دانشجویان بسیار خوب من بود هم دعوت شده بود و بسیار باعث خوشحالی من شد.

برنامه رسمی دیگر جلسه‌ای در باره ایران بود که به صورت پانل با حضور بنده، مدیرکل آژانس، وزیر خارجه سوئد (که مستقیما عازم ایران شد و شاید زود‌تر از من به ایران برسد) و یک سناتور آمریکایی و به ریاست رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار شد که بسیاری از مقامات مهم شرکت کننده در اجلاس به عنوان شنونده در این جلسه حضور داشتند. بحث‌ها بیشتر پیرامون موضوع هسته‌ای بود ولی مسائل دیگر هم به ویژه در نکاتی که من مطرح کردم و همینطور در سؤالات حضار مطرح شد. اگر مایل بودید مباحث جلسه راببینید می‌توانید به آدرس زیر مرجعه کنید:

https: //www. securityconference. de/en/media-library/single/video/panel-discussion-iran/

در حاشیه جلسه چندین ملاقات و مصاحبه هم داشتم. دبیرکل سازمان ملل متحد، خانم اشتون، مدیرکل آژانس، اخضر ابرهیمی، نخست وزیر لبنان، وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، اتریش، فنلاند، بوسنی، اسلواکی، اوکراین و... دبیر شورای امنیت ملی هند، رییس کمیسیون خارجی و معاون فراکسیون اکثریت پارلمان آلمان و تعدادی از متفکرین و متنفذین سیاسی غیردولتی آمریکایی و اروپایی برای ملاقات به محل اقامت بنده آمدند. با وزیر خارجه آلمان هم در محل استقرارش در کنار سالن کنفرانس ملاقات داشتم. قرار بود وزیر خارجه روسیه را هم ببینم که به دلیل طول کشیدن یکی از جلسات و پر بودن بقیه وقت هر دو امکان پذیر نشد.

تعدادی هم مصاحبه داشتم منجمله با فرانکفور‌تر آلگماینه، شبکه ARD و یورونیوز. دیروز عصر به برلین آمدم و بلافاصله مصاحبه مفصلی با شبکه فونیکس آلمان داشتم و بعد هم دیدار با همکاران سفارت. الآن هم باید برای برنامه خبری صبح شبکهZDF بروم. بعد یک صبحانه کاری با صاحبان صنایع آلمان دارم و بعد هم سخنرانی در موسسه مطالعات بین المللی آلمان و بازگشت به تهران.

ببخشید قسمت آخر را با عجله نوشتم چون دیر شده است.

خدا یار و نگهدارتان

 

کد N98807