سامانه ملی پاسخگویی به شبهات ادیان و نحله‌های انحرافی رونمایی شد

سیاسی

سامانه ملی پاسخگویی به شبهات ادیان و نحله‌های انحرافی(سمپان) در مراسمی با حضور آیت‌الله حائری شیرازی در اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم رونمایی شد.

سامانه ملی پاسخگویی به شبهات ادیان و نحله‌های انحرافی(سمپان) در مراسمی با حضور آیت‌الله حائری شیرازی در اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم رونمایی شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این سامانه به صورت آفلاین با شماره ۸۳-۳۷۸۴۱۲۸۰ با پیش شماره ۰۲۵ پاسخگوی شبهات و مشاوره در امر عرفان‌های نوظهور در ایران، عرفان‌های شرقی، مسیحیت، عرفان‌های یهود و سایر عرفان‌های کاذب است.

حجت‌الاسلام سید محمدرضا طباطبایی، کارشناس ادیان و جنبش‌های نوظهور اظهار کرد: این سامانه قابلیت مشاوره و راهنمایی در زمینه مسائل مربوط به ادیان، فرق و جنبش‌ها را به صورت تلفنی دارا بوده و افراد می‌تواند مشاوره و راهنمایی‌های لازم درباره یهودیت، مسیحیت، زرتشت و همانند آن را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه سامانه پاسخ‌گویی ادیان و نحله‌های انحرافی (سمپان)، به صورت شبانه روزی قابل دسترسی است، گفت: مردم می‌توانند از سراسر کشور برای دریافت پاسخ‌های خود در موضوعات یهودیت، مسیحیت، زرتشت، عرفان‌های نوظهور، بهائیت،‌ وهابیت، سلفی‌گری، تصوف و همانند با شماره تلفن بیان شده تماس گرفته و جواب خود را دریافت کنند.

طباطبایی درباره چگونگی ارتباط مردم با اساتید و دریافت پاسخ پرسش‌هایشان، بیان کرد: پس از تماس مردم با سامانه و انتخاب عدد مناسب مربوط به پرسش‌ها، پرسش‌های مطرح شده به صورت خودکار در سامانه ضبط می‌شود تا اساتید متخصص در موضوع بیان شده در بخش مدیریت پاسخ‌های لازم را به کاربران دهند.

وی ادامه داد: مخاطبان پس از بیان پرسش‌های خود یک کد پیگیری ویژه سئوال دریافت می‌کنند و حداکثر تا ۲۴ ساعت آینده می‌توانند بار دیگر با سامانه تماس گرفته و با واردکردن کد پیگیری پرسش‌های خود را که به صورت صوت است دریافت کنند.

کارشناس ادیان و جنبش‌های نوظهور یادآور شد: البته در صورتی که در پاسخ‌ها ابهام وجود داشته و یا افراد نسبت به پاسخ‌های ارائه شده قانع نشوند می‌توانند بار دیگر با انتخاب گزینه‌ای که خود سامانه بیان می‌کند نظر خود را به کارشناسان گفته و پاسخ تکمیلی را دریافت کنند.

وی افزود: این سامانه دارای امکانات پیشرفته متعدد است که از سوی مؤسسه بهداشت معنوی راه اندازی شده است؛ به گونه‌ای که یک بخش از سامانه به مشاوره و راهنمایی اختصاص داده شده است، در بخش اختصاصی مشاوره افراد می‌توانند مشاوره‌های مربوط به چگونه برخورد با افرادی که گرفتار تبلیغات ادیان و فرقه‌های انحرافی شدند را دریافت کنند، یعنی به آن‌ها گفته می‌شود که با افرادی که برای نمونه مسیحی یا بهائی شدند چگونه برخورد و رفتار شود.

طباطبایی با اشاره به تلفنی بودن سامانه پاسخ‌گویی ادیان و نحله‌های انحرافی (سمپان)، تأکید کرد: در این سامانه برای پاسخ‌ به پرسش‌های ارائه شده از اساتید توانمند و کارشناسان متخصص در هر موضوع استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: سامانه پاسخ‌گویی ادیان و نحله‌های انحرافی (سمپان) به صورت تلفن ‌گویا است که در آینده نیز سایت اینترنتی آن به نشانی « sampan.ir» آغاز به کار می‌کند.

کارشناس ادیان و جنبش‌های نو ظهور با بیان این‌که پرسش‌های ارائه شده با توجه به سن و تحصیلات افراد است، اظهار کرد: افرادی که با سامانه تماس می‌گیرند باید سن و تحصیلات خود را نیز بیان کنند، یعنی نخست سن و تحصیلات خود را بیان کرده و سپس پس از مکث کوتاه «۲ ثانیه» پرسش خود را بیان می‌کنند.

وی افزود: این سامانه مربوط به حوزه علمیه بوده از کارهای تخصصی حوزه‌ علمیه به شمار می‌آید؛ البته علاقه‌مندان حوزوی می‌توانند در بخش ارتقاء سخت افزایی و یا دیگر بخش‌ها با این سامانه همکاری داشته باشند که باید برای اعلام آمادگی نسبت به این کار با بخش مشاوره و راهنمایی سامانه در ارتباط باشند.

طباطبایی با تأکید بر این‌که افراد به صورت جهادی در این سامانه همکاری می‌کنند، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰ نفر از کارشناسان با این سامانه همکاری دارند ولی می‌تواند با توجه به ظرفیت سامانه تعداد این افراد را به 50 نفر افزایش داد؛ البته افرادی که می‌خواهند با سامانه همکاری داشته باشند باید حتما حوزوی بوده و در بخش محتوای سامانه در زمینه موضوعات ادیان و فرق و مذاهب و مکاتب انحرافی تخصص داشته باشند.

سامانه ملی پاسخگویی به شبهات ادیان و نحله‌های انحرافی با حضور آیت‌الله محی الدین حائری شیرازی، عضو مجلس خبرگان در حاشیه دومین دوره آموزشی تخصصی نقد و شناخت جنبش‌های نوظهور که به همت موسسه علمی فرهنگی بهداشت معنوی و اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد، رونمایی شد.

انتهای پیام

کد N98714