شمارش اولیه از کشیده شدن انتخابات به دور دوم در کاستاریکا خبر می دهد

کاستاریکا

تهران- ایرنا- شمارش اولیه آرا از پیش بودنˈجانی آرایاˈ نامزد حزب راستگرای حاکم کاستاریکا و رویارویی وی در دور دوم انتخابات با یکی از نامزدهای چپ گرا خبر می دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سن خوزه، آرایا شهردار پیشین پایتخت کاستاریکا تاکنون توانسته ازمجموع شمارش 50.3 درصد حوزه های رای گیری 30.6 درصد آرا را به دست آورد.

درحالی که ˈلوئیس گوئیلرمو سولیسˈ نامزد تازه کار چپ گرا در جایگاه بعدی با 29.4 درصد آرا و ˈخوزه ماریا ویلالتاˈ حقوقدان جناح چپ با 17.4 درصد در رتبه سوم قرار دارد.

درصورتی که هیچ یک از نامزدها نتواند بیش از40 درصد آرای ماخوذه را کسب کند، دور دوم انتخابات ششم آوریل (17 فروردین) بین دو نامزد اول و دوم برگزار خواهد شد.

براساس این گزارش، آرایا احتمالا با یکی از نامزدهای چپ گرا باید در دور دوم برای رسیدن به ریاست جمهوری رقابت کند و با توجه به اقبال رای دهندگان به نامزدهای چپ گرا حزب حاکم وی به نام حزب آزادی ملی با رقابت سختی روبرو است.

آرایا پنجاه و شش ساله تلاش برای کاهش فقر را از برنامه های خود در صورت پیروزی در انتخابات اعلام کرده است.

وی همچنین تلاش کرد خود را از دولت پر از رسوایی ˈلورا چینچیلاˈ رییس جمهوری این کشور دور نشان داده و همزمان رقبایش را تندرو و افراطی ترسیم کند.

آرایا روز یکشنبه ادعا کرد که وی سالم ترین و مسئولیت پذیرترین گزینه برای ریاست جمهوری کاستاریکا به عنوان دومین اقتصاد بزرگ آمریکای مرکزی است.

اما عصبانیت رای دهندگان به دلیل فساد دولت، امتیازی به دست رقبای چپ گرای وی داده است. رقبای او وعده داده اند با نابرابری اقتصادی در این کشور مقابله کنند.

تشکیل پرونده تحقیق و تفحصی درمورد اتهامات او در زمینه سوءاستفاده از قدرت و اختلاس در زمانی که شهردار سن خوزه بوده است، شانس او را برای پیروز کاهش داد.

در عوض سولیس نامزد چپ گرا از حزب اقدام شهروندی با وعده برای ارتقای وضعیت تاسیسات زیربنایی کاستاریکا، بهبود وضعیت بهداشت و درمان و مبارزه با فساد توجه رای دهندگان را جلب کرد.

رییس جمهوری منتخب در روز8 می(18 اردیبهشت) زمام قدرت را در دست خواهد گرفت. رای گیری روزیکشنبه از حدود سه میلیون نفر کاستاریکایی واجد شرایط برای انتخاب رئیس جمهوری کنونی کشور و افزون بر57 نماینده مجلس انجام شد.

رییس جمهوری جدید کاستاریکا باید مشکلات اقتصادی کشور، کسری مالیاتی4/5 درصدی، نرخ فقر20درصدی و راکد ماندن ساخت و سازهای زیر ساخت ها نظیر جاده ها را حل کند.

اروپام**9157 ** 1064
کد N98677