یکی از رهبران مخالف اوکراین: آماده تشکیل دولت جدید هستیم

رهبر حزب مخالف "سرزمین پدری" گفت، مخالفان اوکراینی آماده‌اند تا دولتی جدید تشکیل داده و مسئولیت کامل وضعیت کنونی کشور را به عهده گیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از راشاتودی، "آرسنی یاتسنیوک"، رهبر حزب مخالف سرزمین پدری این احتمال را که دولت را به همراه حزب حامی دولت "مناطق" تشکیل دهد، رد کرد.

وی تاکید کرد: اصلاحات اولیه دولت جدید شامل غیرانحصاری کردن اقتصاد، اصلاحات در زمینه انرژی، مالیات، بانک و اجرای قانون مقررات بوده است. اوکراین برای تامین مالی این دولت جدید به وام‌هایی از سوی صندوق جهانی پول، اتحادیه اروپا و آمریکا نیازمند خواهد بود.

یاتسنیوک مطمئن است که مردم به این دولت جدید اعتماد می‌کنند. وی معتقد است که اوکراین باید وابستگی کمتری به نفت و گاز خارجی داشته باشد.

رهبر حزب مخالف سرزمین پدری ادامه داد: این دولت جدید همچنین تلاش می‌کند تا با فساد که در اوکراین بسیار زیاد شده مبارزه کند و اصلاحات مالیاتی بانکی و همچنین اصلاحاتی در سیستم قوه قضائیه و اجرای قانون انجام دهند.

وی افزود: ما یک گروه پنج نفره از قضات را برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم. قانونگذاران مخالف در پارلمان نیز قصد دارند تا مطمئن شوند که در جلسه آتی پارلمان قانون عفو معترضان که 29 ژانویه سال جاری میلادی توسط قانونگذاران اوکراینی تصویب شده، لغو خواهد شد.

از سوی دیگر ویتالی کلیچکو، رهبر حزب "اودار" در جریان نشستی در میدان استقلال کی یف گفت: ما نهایت تلاش خود را در پارلمان می‌کنیم تا به بررسی مجدد این قانون عفو دست یابیم. این قانون باید لغو شود و قانون دیگری برای آزادی بی‌قید و شرط بازداشت شدگان باید تصویب و جایگزین قانون کنونی شود.

وی تاکید کرد: اگر ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری اوکراین در پارلمان حضور نیابد، ما قادر خواهیم بود قانون جدیدی و همچنین یک مصوبه قانون اساسی به منظور بازگرداندن قانون اساسی سال 2004 میلادی را تصویب کنیم.

آرسنی یاتسنیوک همچنین موافق تاسیس یک کمیسیون بین‌المللی برای انجام تحقیقات در رابطه با جرایم قدرت‌های ضد مردمی است.

در همین حال خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: معترض اوکراینی که میزان شکنجه‌اش اروپا را متعجب کرده اواخر روز یکشنبه یعنی چند ساعت پس از اینکه یکی از دادگاه‌های کی یف به وی اجازه داد تا کشور را به منظور معالجه ترک کند وارد ویلنیوس پایتخت لیتوانی شد.

دیمیترو بولاتو به دنبال فشار رهبران غربی کشور را ترک کرد. وی پیش از آن در مصاحبه تلویزیونی با صورتی متورم و لخته شده از خون ظاهر شده و گفته بود که به خاطر نقشش در اعتراضات ضد دولتی ربوده و شکنجه شده است.

بولاتو، رهبر جنبش "خودجوش میدان استقلال" است که اعتراضات کاروان اتومبیل‌ها را در خارج از محل زندگی ویکتور یانوکوویچ در نزدیکی میدان کی یف سازماندهی کرده و از سوی پلیس مورد هدف قرار گرفت.

این مرد 35 ساله گفت: من توسط آدم ربایان ناشناسی که بر صورتم ناخن کشیده و بخشی از گوشم را بریدند، شکنجه شدم. آن‌ها مرا شکنجه دادند بر صورت ناخن کشیدند صورت و گوشم را بریدند. در حال حاضر نمی‌توانم به خوبی چیزی را ببینم چرا که هشت روز در تاریکی کامل به سر برده‌ام.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در رابطه با این رویداد گفت: من از دیدن این شکنجه وحشت کردم.

سازمان ملل و آمریکا نیز ابراز نگرانی کرده و آلمان و لیتوانی به وی پیشنهاد کمک‌های پزشکی کرده‌اند.

یکی از خبرنگاران خبرگزاری فرانسه گفت: پس از آنکه بولاتو اواخر روز یکشنبه وارد فرودگاه ویلنیوس شد، آمبولانسی مستقیما وی را به بیمارستانی در این شهر برد.

لیتوانی ماه گذشته میلادی متعهد شد تا برای تمامی معترضان ضد دولتی کی یف که در اوکراین زخمی می‌شوند کمک پزشکی رایگان فراهم کند.

وزیر بهداشت لیتوانی گفت: ما آماده‌ایم تا به تمامی اوکراینی‌های زخمی کمک کنیم و فرقی میان مخالفان یا موافقان دولت اوکراین قائل نیستیم.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز اعلام کرد: ویکتور یانوکوویچ امروز (دوشنبه) به مرخصی استعلاجی خود پایان داده، به سرکار باز می‌گردد.

انتهای پیام

کد N98557