تصویب بودجه 93 هدیه دولت و مجلس به یکدیگر نیست

مجلس

نایب رئیس مجلس در واکنش به اعتراض نماینده شیراز در خصوص تیتر برخی خبرگزاری های مبنی بر هدیه چند هزار میلیاردی دولت به نمایندگان گفت: مجلس مقرر کرده منابعی در اختیار شورای برنامه ریزی استانها قرار گیرد تا این شورا آن را در اختیار پروژه هایی که از اولویت بالاتری برخوردارند قرار دهند، نمایندگان در این مورد دخالتی ندارند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، در پایان جلسه علنی نوبت عصر روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی و بررسی بخشهای درآمدی لایحه بودجه احمدرضا دستغیب نماینده مردم شیراز با اعلام تذکری آئین نامه ای نسبت به تیتر برخی خبرگزاری ها مبنی بر هدیه چند هزار میلیاردی دولت به نمایندگان مجلس اعتراض کرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: پیرو برخی بداخلاقیهای سایتها و خبرگزاری ها تیترهایی منتشر شده مبنی بر هدیه چند هزار میلیاردی دولت به مجلس.

وی ادامه داد: دولت در وقت مقرر لایحه بودجه را به مجلس ارائه داده و مجلس شورای اسلامی نیز در سه  نوبت کاری مشغول بررسی این لایحه است، در شرایط تحریمها، منابع محدود و کینه توزی دشمنان، باید بودجه طوری به تصویب برسد تا طرحهای عمرانی در موعد مقرر به بهره برداری برسد.

دستغیب خطاب به ابوترابی گفت: خواهش می کنم شما در این مورد توضیح دهید که آنچه مقرر شده با تلاش همکاران کمیسیون تلفیق در بودجه دیده شود و راهکاری برای رسیدن اعتبارات عمرانی به دورترین نقاط کشور با نظارت شورای برنامه ریزی استانها و کمیسیون تخصصی مجلس است.

دستغیب افزود: چرا با این عبارات برای تخریب مجلس اقدام می کنند، تصویب بودجه به معنای هدیه دولت به مجلس یا هدیه مجلس به دولت نیست.

وی تصریح کرد: در دهه فجر پروژه هایی زیادی در حوزه های انتخابیه در حال بهره برداری است که با تلاش نمایندگان به ثمر رسیده اما وکلای ملت در صحن علنی مجلس حضور می یابند تا لایحه بودجه را به تصویب رسانند علیرغم این اقدامات برخی سایتها تیتر می زنند که برای انتخابات مجلس که در دو سال آینده برگزار می شود این بودجه به تصویب رسیده است.

در ادامه محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه را بر عهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت: نگاه دولت و مجلس معطوف به این است که با توجه به محدودیت منابع بودجه این منابع باید در حوزه های لازم و ضروری و در پروژه های عمرانی مصرف شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با این نگاه پیش بینی کردند منابعی را در اختیار شورای برنامه ریزی استانها قرار دهند تا این شورا منابع را در پروژه هایی که از اولویت بالاتری برخوردار است و اعتبارات در آن حوزه می تواند زمینه افزایش بهره وری و تقویت زیر ساخت های کشور را فراهم آورد هزینه شود.

ابوترابی تاکید کرد: نمایندگان مجلس در این حوزه دخالت ندارند و شورای برنامه ریزی و دولت این بودجه را هدایت می کنند، کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز نظارت و حمایت لازم را در این خصوص انجام می دهد.

به گزارش مهر، در ابتدای ارائه لایحه بودجه نمایندگان استانهای مختلف به اعتبارات عمرانی استانهایشان اعتراض داشتند که این امر موجب تهدید به استعفای آنها شد.

دولت اعلام کرده بود که بودجه عمرانی به پروژه هایی که تا 80 درصد آنها به اتمام رسیده اختصاص خواهد یافت.

به نظر می رسد کمیسیون تلفیق بودجه مقرر کرده است که اعتبارات عمرانی به استانها به صورت مساوی اختصاص یابد و شورای برنامه ریزی استانها اعتبارات به پروژه های عمرانی اختصاص دهد.