واکنش پارلمان آذربایجان به پیوستن اتباع این کشور به گروههای تروریستی در سوریه

گروههای افراطی,سوریه

باکو- ایرنا - پارلمان جمهوری آذربایجان روز دوشنبه در جلسه علنی خود موضوع پیوستن برخی اتباع این کشور به گروههای تروریستی در سویه را مورد بحث قرار داد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آذری ˈ آپا ˈ،یک نماینده پارلمان آذربایجان در مورد آن عده از جوانان این کشور که اخیرا بصورت گروهی عازم سوریه شدند،گفته است که این افراد بطور دقیق وارد ترکیب گروههای تروریستی در سوریه می شوند.

ˈزاهد اروج ˈ هشدار داد افراد مزبور در سوریه تحت تاثیر افکار تروریستی تربیت شده و در آینده ازسوی عواملی علیه جمهوری آذربایجان مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

این نماینده مجلس آذربایجان همچنین تصریح کرد: اگر توجه کنیم می بینیم بر تعداد افرادی که از جمهوری آذربایجان عازم سوریه می شوند بتدریج افزوده می شود و لازم است دولت آذربایجان برای مقابله با این مساله تدابیر عاجل اتخاذ کند.

وی از مجلس به عنوان ارگان قانون گذاری کشور خواست تغییرات لازم درخصوص قوانین مرتبط با این موضوع انجام دهد و از دادستانی کل نیز درخواست کرد بر همین اساس علیه افراد مزبور پرونده جنایی تشکیل شود.

اروج بابیان اینکه این افراد فردا برای جمهوری آذربایجان دردسر ساز خواهندشد،برخوردهای معمول انسانی و دینی با مساله را ناکافی دانسته و بر ضرورت اتخاذ تدابیر انضباطی و تنبیهی تاکید نموده است.

برپایه این گزارش، ˈاوکتای اسدافˈ رییس پارلمان آذربایجان نیز بر جدی بودن مساله تاکید کرده ولی گفته است که نمی توان نام تروریست را در مورد همه کسانی که برای جنگ عازم سوریه می شوند، بکار برد.

وی تاکید کرد:ˈبایدجلوی این مساله گرفته شود و همه اقدامات ضروری دراین خصوص نیز انجام خواهد شد. مساله مزدور جنگی مساله ای خطرناک و پیچیده بوده و جلوگیری از آن نیز دشواری های خاص خود را دارد اما برغم خطرناک بودن مساله، اقدامات لازم انجام خواهد شد و ما نیز به وظیفه خود در این مورد عمل خواهیم کردˈ.

پیوستن برخی اتباع جمهوری آذربایجان به گروههای تروریستی و انتشار مداوم خبر کشته شدن آنها در رسانه های داخلی، واکنش های زیادی را از سوی مسوولان دولتی ، نمایندگان مجلس ، کارشناسان سیاسی و دینداران جمهوری آذربایجان بر انگیخته است.

خاورم*1206*1547
کد N100573