استقرار بخش دیگری از سامانه دفاع موشکی آمریکا در اسپانیا

آمریکا به منظور تقویت سپر دفاع موشکی ناتو در اروپا، یک ناوشکن با کاربرد دفاع موشکی بالستیک در اسپانیا مستقر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، واشنگتن می‌گوید استقرار این ناوشکن با هدف مهار تهدیدهای موشکی احتمالی از سوی ایران صورت گرفته و این در حالی است که روسیه این اقدام رابه عنوان یک تهدید امنیتی علیه خود تلقی می‌کند.

کشتی "دونالد کوک" وابسته به نیروی دریایی آمریکا به خانه جدیدش در بندر "روتا" در اسپانیا می‌رود و به عنوان بخشی از فاز سوم برنامه‌های دفاعی دولت آمریکا در استقرار سیستم‌های دفاع موشکی در اروپا به خدمت گرفته می‌شود.

پنتاگون اعلام کرده است که قرار است سه فروند ناوشکن دیگر از نوع "آرلی بورک" مجهز به موشک‌های هدایت شونده نیز ظرف دو سال آتی در بندر روتا مستقر شوند.

ری مابوس، رئیس سازمان دریانوردی آمریکا گفت: واشنگتن روابط تاریخی گشترده‌ای با اسپانیا دارد و استقرار یکی از چهار ناوشکن‌ ویژه دفاع موشکی نیروی دریایی آمریکا در بندر روتای اسپانیا نمونه‌ای از این رابطه قوی تاریخی است. استقرار چهار ناوشکن در بندر روتا ما را قادر می‌سازد نه تنها در حال حاضر بلکه در تمامی لحظات در نطقه درست قرار داشته باشیم.

چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا نیز گفت: آمریکا متعهد شده است تا به عنوان بخشی از مرحله سوم استقرار سامانه دفاع موشکی در اروپا، ساختار دفاعی کارآمدی را در این منطقه مستقر کند.

سه ناو شکن دیگر که قرار است در اسپانیا مستقر شوند ناوشکن "راس"، "پورتر" و "کارنی" وابسته به نیروی دریایی آمریکا هستند. تمامی این ناوشکن‌ها به سیستم‌های "ْآگیس" و رهگیری موشک استاندارد "3Block1B" مجهز هستند که برای دفاع در برابر تهدیدهای موشک‌های بالستیکی کوتاه برد و میان برد طراحی شده‌اند.

به گفته سرویس تحقیقات کنگره‌، نیروی دریایی آمریکا برآورد کرده است که 1239 نیروی نظامی به عنوان بخشی از برنامه دفاع موشکی آمریکا در اروپا به اسپانیا منتقل خواهند شد. این اقدام 92 میلیون دلار هزینه خواهد داشت و سالیانه نیز به منظور حفظ این کشتی‌ها در اسپانیا 100 میلیون دلار دیگر پرداخت خواهد شد.

میخایل اولیانف، یکی از مقام‌های ارشد خلع سلاح در وزارت امور خارجه روسیه هشدار داد که در حال حاضر اگر آمریکا به تقویت ظرفیت‌های دفاع موشکی خود از طریق استقرار سیستم‌های دفاعی در راوپا ادامه دهد، روسیه نهایتا مجبور خواهد شد تا از معاهده استراتژیک کاهش تسلیحات موسوم به "استارت" خارج شود.

وی افزود: مانگرانیم که آمریکا بدون در نظر گرفتن منافع و نگرانی‌های روسیه به توسعه ظرفیت دفاع موشکی خود ادامه می‌دهد. چنین سیاستی می‌تواند ثبات استراتژیک را متزلزل کرده و منجر به وضعیتی شود که مسکو مجبور به خروج از معاهده "استارت" شود.

انتهای پیام

کد N100442