تحولات آسیا/

اظهارات قابل تامل کرزای درباره روابط واشنگتن و کابل/ اعلام وضعیت قرمز در اندونزی

آسیا اقیانوسیه

اظهارات قابل تامل کرزای درباره روابط واشنگتن و کابل، مخالفت سریلانکا با انجام تحقیقات درباره اتهامات جنایات جنگی و اعلام وضعیت قرمز در اندونزی از جمله خبرهای قاره آسیا به شمار می رود.

سنگاپور

به نوشته خبرگزاری فرانسه، نگ انگ هن وزیر دفاع سنگاپور در نشست "صلح و امنیت در آسیا و اقیانوس آرام: خطرات و چشم اندازها"، گفتگوهای مسالمت آمیز و اعتماد استراتژیک بیشتر را از جمله عوامل مهم در برقراری امنیت منطقه آسیا و اقیانوس آرام معرفی کرد.

افغانستان

به نوشته ساندی تلگراف، "حامد کرزای" رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به عدم وجود اعتماد میان واشنگتن و کابل و افزایش تنش ها میان دو کشور اعلام کرد: از اقدامات آمریکایی ها در افغانستان خرسند نیستم زیرا این اقدامات باعث افزایش ناآرامی‌، فساد و سرقت شده و هفت ماه است با باراک اوباما همتای آمریکایی‌ ام صحبت نکرده ام که این اظهارات انتقاد واشنگتن را به همراه داشت.

همچنین بر اثر انفجار در یک مدرسه مذهبی در شرق شهر کابل که ساعت 9:30 دقیقه صبح امروز دوشنبه روی داد، دو نفر زخمی شدند.

هند

همچنین پلیس هند اعلام کرد که بر اثر انفجار در کارگاهی در غرب هند چهار نفر از جمله یک کودک سه ساله کشته و چهار فرد دیگر زخمی شدند.

خبر دیگر اینکه یک هئیت عالیرتبه از مقامات هندی برای مذاکره با مقامات ارشد استرالیایی درباره روابط دوجانبه به سیدنی سفر می کند.

استرالیا

همچنین نخست وزیران و وزرای ارشد کابینه نیوزیلند و استرالیا در روزهای ششم تا هشم فوریه در سیدنی درباره آینده روابط دو کشور گفتگو می کنند.

نخست وزیر نیوزیلند در همین رابطه گفت: استرالیا نزدیک ترین همپیمان نیوزیلند بوده و داشتن روابط نزدیک برای اقتصاد و تجارت دو کشور ضروری است.

اندونزی

سخنگوی پارلمان اندونزی از دولت خواست تا وضعیت فوق العاده و فاجعه ملی را در شماری از مناطق که تحت تاثیر فوران آتشفشان سینابونگ قرار گرفته اند، اعلام کند و کمک های بیشتری را به آسیب دیدگان ارسال کند.

در پی وقوع این آتشفشان ابرهای غلیط و خاکستری تا ارتفاع چند کیلومتری آسمان اندونزی را فرا گرفت. در همین راستا مقامات اندونزی از مردم این منطقه خواستند تا منازل خود را ترک کنند و ارتش نیز برای تخلیه ساکنان 4 روستای واقع در اطراف این آتشفشان کمک کرده است.

همچنین اواخر سال 2010 در پی از سرگیری فعالیت کوه آتشفشانی مراپی در نزدیکی شهر یوگیاکارتا بیش از 350 نفر کشته شدند که این مرگبارترین فعالیت آتشفشانی در اندونزی بود.

سوتوپو پورو نوگروهو سخنگوی آژانس ملی کاهش خطرات اندونزی با خطرناک خواندن وضعیت کوه آتشفشانی سینابونگ از ممنوع شدن فعالیت های انسانی تا شعاع پنج کیلومتری این کوه آتشفشانی در پی بالا رفتن خاکسترهای سینابونگ تا ارتفاع هفت هزار متری خبر داد.

بر این اساس در پی هشدار ماه گذشته آژانس ملی آتشفشان شناسی اندونزی درباره فوران مجدد آتشفشان، اندونزی در وضعیت قرمز قرار گرفت.

همچنین بر اثر رانش زمین و سیل در مرکز فیلیپین شش نفر کشته، یک نفر زخمی و پنج فرد دیگر مفقود شدند.

سریلانکا

دولت سریلانکا همچنین در واکنش به تاکید آمریکا و انگلیس برای انجام تحقیقات درباره اتهامات جنایات جنگی در  زمان سرکوب شورشیان تامیل در سال 2009 تاکید کرد که کشورهای خارجی نمی توانند در امور داخلی ما دخالت کنند.

همچنین کلمبو در واکنش به درخواست دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس اعلام کرده بود که سریلانکا کشوری مستقل بوده و مخالف هرگونه تلاش برای انجام تحقیقات بین المللی است.

دیوید کامرون هشدار داده بود اگر این کشور چنین کمیته ای را تشکیل ندهد، جامعه بین الملل وارد عمل شده و درباره اتهامات جنایت جنگی تحقیق می کند.

یادآور می شود سریلانکا در 2009 شورش جدایی‌ طلبانه اقلیت تامیل ساکن در شمال این کشور را سرکوب کرد که در جریان ناآرامی ها حدود 100 هزار نفر کشته شدند.