طرح امریکا و اتحادیه اروپا برای ارائه کمک های مالی به اوکراین

مالی

تهران-ایرنا-اتحادیه اروپا و آمریکا روز دوشنبه از بررسی طرح کمک های مالی به عنوان بخشی از یک راه حل برای حل و فصل بحران اوکراین خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کیف،کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که انتظار می رود در هفته جاری برای بررسی اوضاع اوکراین به این کشور سفر کند،به روزنامه وال استریت ژورنال گفت که درمورد رقم دقیق این کمک های مالی هنوزتصمیم گیری نشده است اما مقدار این کمک کوچک نخواهد بود.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا خاطر نشان کرد: این طرح که ممکن است در نشست دوشنبه آتی وزرای خارجه اتحادیه اروپا مورد بحث قرار بگیرد، به بررسی آنچه که ما لازم است دربخش های مختلف اقتصاد اوکراین برای بهتر کردن اوضاع انجام دهیم، خواهد پرداخت.

آرسنی یاتسنیوک یکی از رهبران مخالف دولت اوکراین پیش از این اعلام کرده بود که این کشور به کمک 11 میلیارد یورویی نیاز دارد. وی گفت که اوکراین به یک طرح بزرگ نیاز دارد

این در حالی است که اعتراض های اخیر در اوکراین نیز به اقتصاد متزلزل این کشور نیز که درحال خارج شدن از رکود بوده، ضربه زده است.

اعتراض ها در اوکراین اختلافات شدیدی میان بروکسل و واشنگتن در یک سو و مسکو درطرف دیگر ایجاد کرده است به طوری که مسکو، غرب را به مداخله مستقیم درامور داخلی اوکراین و حمایت از افراطیون راست گرا در اوکراین متهم کرده است.

روسیه روز دوشنبه از مخالفان در اوکراین خواست تا از تهدید کردن و دادن اولتیماتوم پس از درخواست کمک های غربی دست بردارند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد:از مخالفان در اوکراین انتظار داریم که به هرگونه تهدید کردن و اعلام اولتیماتوم دست بردارند و در راستای احیای مذاکرات با دولت با این دیدگاه که اوکراین را از بحران خارج کرده و در مسیر قانون اساسی این کشور حرکت کرده،گام بردارند.

آرسنی یانسونیک در اظهارنظر دیگری خاطر نشان کرد که روسیه مکانیزمی ایجادکرده که مانع از پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا شده است.

مخالفان در اوکراین در عین حالی که خواستار محدود شدن اختیارات ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری این کشور شده اند اعلام کرده اند که تقویت اختیارات پارلمان اوکراین یکی از درخواست آنهاست.

مخالفان اعلام کرده اند که برای حل بحران در اوکراین از جامعه جهانی خواسته اند تا در این بحران میانجی گری کند. طی چند هفته اخیر اعتراض ها به فراتر از پایتخت اوکراین کشیده شده است.

بدترین بحران سیاسی در اوکراین از سال 1991 زمانی اغاز شد که ویکتور یانوکوویچ از امضای توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا امتناع کرد که مقامات اروپایی روسیه را عامل تحت فشار گذاشتن دولت کیف برای عدم امضای این توافق نامه معرفی کردند.

مترجمام**9234**1856
کد N100309