هیلاری کلینتون هم به جمع حامیان مسیر دیپلماسی با ایران پیوست

ایران

نیویورک، ایرنا - هیلاری کلینتون، طی نامه ای ضمن انتقاد از تلاش ها برای تشدید تحریم ها علیه ایران، بر اهمیت تلاش برای ادامه گفتگوهای دیپلماتیک با ایران تاکید کرد.

به گزارش ایرنا هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا و نامزد احتمالی دور بعدی ریاست جمهوری این کشور، در این نامه نوشت: اکنون که مذاکرات جدی در جریان است، آمریکا باید تمام تلاش خود را برای رسیدن به توافق جامع به کار برد. همانطور که رییس جمهور اوباما گفته، در حالی که تمام گزینه ها بر روی میز می باشند، باید اولویت را به گفتگوهای دیپلماتیک اختصاص دهیم.

وی تصریح کرد: طبق ارزیابی کمیته امنیتی، تشدید تحریم ها علیه ایران باعث خدشه دار کردن مذاکرات شده و احتمال رسیدن به توافق جامع را کم می کند، که من هم همین نظر را دارم.

به گفته کلینتون، هرگونه عملی که مذاکرات را سست و به روند کنونی آن آسیب بزند، اتحاد کاخ سفید و جبهه متحدانش را دربحث تحریم ها از بین می برد و احتمال دارد باعث از بین رفتن فشارها بر ایران شود و کشورها بر اساس اعمال نظر خود به معامله با تهران اقدام کنند.

وزیر خارجه پیشین آمریکا تاکید کرد: اگر جامعه بین المللی تشخیص دهد که مذاکرات هسته ای به دلیل اعمال سناتورهای امریکا خراب شده، تمام همپیمانان بین المللی پشت ما را خالی خواهند کرد.

کلینتون اضافه کرده که همانطور که اوباما گفت، من هم هیچ شکی برای رسیدن به یک توافق کلی و درازمدت با ایران ندارم.

وی همچنین اظهار کرد که تا وقتی ایران از گروه های تروریستی حمایت می کند ما باید برای دفاع از متحدانمان مانند اسراییل به گوش باشیم. با این حال، شکی ندارم که اول باید به گفتگوهای دیپلماتیک فرصت کار بدهیم و اگر به نتیجه نرسیدیم، می توانیم به تحریم ها برگردیم.

این برای اولین بار است که هیلاری کلینتون دیدگاه خود را درباره مذاکرات بین ایران و امریکا بیان می کند.

وی این اظهارات را در نامه ای به کارل لوین، سناتور دموکرات بیان کرده است.

کلینتون در این نامه تاکید می کند که اعمال تحریم کار سختی نیست، رسیدن به توافقی دیپلماتیک، و گفتگویی صلح امیز هدف اصلی می باشد.

اروپام 1908
کد N98166