هشدار دیپلمات کره شمالی نسبت به رزمایش آتی آمریکا- کره جنوبی

رزمایش

تهران-ایرنا- کره شمالی همچنان به آمریکا و کره جنوبی فشار می آورد تا رزمایش مهم مشترک دو کشور که قرار است اواخر ماه جاری میلادی آغاز شود، لغو شود.

به گزارش روزنامه فایننشال تایمز،ˈهیوم هاک بونگˈ سفیر کره شمالی در انگلیس طی هشداری به روزنامه فایننشال تایمز گفت که رزمایش آتی آمریکا- کره جنوبی شبه جزیره کره را تا آستانه جنگ پیش خواهد برد.

این دیپلمات کره شمالی خاطر نشان کرد که این رزمایش به درخواست های اخیر پیونگ یانگ برای بهبود روابط دو کره صدمه می زند.

هیون هاک بونگ تصریح کرد: ما به کره جنوبی فرصت دادیم. اگر آنها این فرصت را از دست بدهند اشتباه بزرگی مرتکب خواهند شد.

اگر این رزمایش نظامی طبق برنامه انجام شود، اوضاع شبه جزیره کره پرتنش خواهد شد و این شبه جزیره در آستانه جنگ پیش خواهد رفت.

اظهارات این دیپلمات کره شمالی در حالی مطرح شده است که دولت پیونگ یانگ پیش از این درخواست لغو این رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی را مطرح کرده بود و نسبت به پیامدهای برگزاری این رزمایش به این دو کشور هشدار داده بود.

رزمایش سال گذشته مشترک آمریکا- کره جنوبی که با حضور هزاران تن از نیروهای دو کشور برگزار شد منجر به این شد که پیونگ یانگ بارها و بار ها نسبت به آغاز مناقشه ای جدید در شبه جریزه کره هشدار دهد.

این در حالی است که کره جنوبی هرگونه لغو این رزمایش را رد کرده و گفته است که این رزمایش طبق برنامه قبلی برگزار خواهد شد. سئول و واشنگتن اعلام کرده اند که کره شمالی پیش از ارائه درخواست هایش برای مصالحه باید صداقت خود را در قبال تعهداتش درباره کنار گذاشتن برنامه تسلیحات هسته ای نشان دهد.

دیپلمات ارشد کره شمالی در لندن تصریح کرد:واشنگتن و سئول گفته اند که این رزمایش مشترک آنها ماهیتی دفاعی دارد اما تحت چارچوب مشترک رزمایش ها انها درحال طرح ریزی برای انجام عملیاتی مشترک به منظور اشغال پیونگ یانگ هستند. ماهیت این رزمایش برای جنگی هسته ای در اینده است.

هیون خاطر نشان کرد: سیاستهای رئیس جمهوری کره جنوبی بدتر از رئیس جمهوری قبلی این کشور بوده است. رئیس جمهوری کره جنوبی از صداقت کره شمالی سخن به میان می آورد اما مواضع سئول خود بسیار تحریک آمیز بوده و ماهیتی تقابلی دارد.

این هشدارها از سوی کره شمالی در حالی مطرح شده است که کیم جونگ اون رهبر این کشور نیز همچنان به دنبال تثیبت مواضع خود با تغییر حدود نیمی از مقامات نظامی و حزب حاکم بوده است.

مترجمام**9234**1856
کد N97952