حضور حدود 50 هزار تن در تظاهرات جدید علیه دولت اوکراین

اوکراین

تهران-ایرنا- بیش از 50 هزار نفری از معترضان اوکراینی روز یکشنبه در یک تظاهرات ضد دولتی در پایتخت این کشور حضور یافتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کیف،براساس گزارش ها در این تظاهرات آرسنی یاتسنیوک و ویتالی کلیچکو دو تن از رهبران مخالف این کشور حضور یافتند.

این تظاهرات در حالی برگزار شده است که رهبران معترضان اوکراینی از سوی برخی دولتهای غربی بار دیگر حمایت شدند.

براساس اعلام خبرنگار خبرگزاری فرانسه، هزاران تن دیگر از معترضان را نیز می توان مشاهده کرد که درحال رسیدن به میدان استقلال کیف برای حضور در این تظاهرات جدید علیه ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری این کشور بودند.

این درحالی است که آرسنی یاتسنیوک در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز تصریح کرد که ویکتور یانوکوویچ تا ˈآخرین گلولهˈ برای حفظ سمت خود می جنگد و در این راستا تحت حمایت روسیه بوده است.

این مقام مخالفان اوکراینی در ادامه تصریح کرد که با این حال اگر ویکتور یانوکوویچ به رهبران مخالف کنترل یک دولت وحدت ملی را بدهد و طرح ها برای ایجاد محدودیت در اختیاراتش را بپذیرد، همچنان ممکن است به بحران در اوکراین پایان دهد.

یکی از رهبران مخالف دولت اوکراین نیز روز شنبه با سناتور جان مک کین و چند قانونگذار آمریکایی دیدار کرد.

ویتالی کلیچکو یکی از رهبران مخالف دولت اوکراین در این دیدار خواستار واکنش به همراه مکانیزم های واقعی و ملموس فشار به مقامات اوکراین به منظور متوقف کردن آنها در استفاده از اهرم روز علیه معترضان حامی پیوستن کیف به اتحادیه اروپا شد.

براساس این گزارش، دیدار ویتالی کلیچکو با سناتور جان مک کین و چند تن از قانونگذاران آمریکایی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ انجام شد.

در این دیدار این سناتورها و نمایندگان کنگره آمریکا نسبت به خشونتها و افزایش تنش ها در اوکراین ابراز نگرانی و اعلام کردند: برای توقف خشونت و تنش ها در اوکراین ، باید جامعه جهانی واکنش نشان دهد.

از زمان تشدید درگیری و خشونت ها در اوکراین تاکنون شش تن کشته شده اند و این درحالی است که مقامات غرب نسبت به تشدید درگیری ها در اوکراین هشدار داده اند و از طرفین درگیر خواسته اند تا به تنش ها پایان دهند و با گفت وگو اختلافاتشان را حل و فصل کنند.

براساس اعلام وزارت کشور اوکراین از زمان آغاز اعتراض ها علیه دولت یانوکوویچ در نوامبر گذشته تاکنون حدود 234معترض ضد دولتی دستگیر شده اند.

حدود 140تن منتظر محاکمه هستند و وزارت کشور اوکراین نیز اعلام کرد که در درگیری های اخیر میان نیروهای پلیس و معترضان چهار تن کشته شدند. در این درگیری ها همچنین 500 تن زخمی شدند.

مترجمام**9234**1856
کد N97632