انتخابات ریاست جمهوری السالوادور فرصتی دوباره برای حضور جناح راست

انتخابات ریاست جمهوری امروز (یکشنبه) السالوادور دومین فرصت برای شورشیان چپ‌گرای سابق برای حضور در دولت یا بازگشت قدرت به دست حزب جناح راست این کشور است که برای مدت 20 سال بر السالوادور حکومت کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه لس آنجلس تایمز، نظرسنجی‌ها نشان‌دهنده رقابتی بسیار شدید میان رقباست به ویژه آنکه حزب ثالثی هم وارد عرصه این رقابت انتخاباتی شده و این حزب تحت ریاست رئیس‌جمهوری سابق و محافظه‌کار و اعضای خانواده‌اش است که با پرونده‌های فساد دخیل هستند.

20 سال پس از پایان جنگ داخلی در السالوادور که بیش از 75 هزار تن کشته داشت، انتخاب‌ها همچنان رضایت‌بخش نیست.

زمانی که حزب چپ‌گرای این کشور برای اولین بار در تاریخ مدرن السالوادور پیروز انتخابات 2009 شد، انتظارات زیادی درباره تغییر و سیاست‌های مترقی پس از یک نسل از حکومت محافظه‌کاران وجود داشت. اما بسیاری از مردم این کشور هم‌اکنون نارضایتی خود را ابراز می‌کنند چرا که قاچاق مواد مخدر در این کشور بیداد می‌کند و گروه‌های تبهکار کنترل منطقه را به دست دارند و رشد اقتصادی اصلا وجود ندارد.

سالوادور سانچز سرن، معاون رئیس‌جمهوری السالوادور و یکی از کاندیداهای این انتخابات از جبهه آزادی ملی "فارابوندو مارتی"، به نظر پیشروی کمی برای پیروزی در این انتخابات دارد. نفر بعدی نزدیک به وی شهردار سابق و مشهور سن سالوادور، پایتخت السالوادور است که از حزب "آرنا" نامزد شده است.

بنا بر نظرسنجی‌ها، هر دوی این نامزدها 30 درصد شانس دارند. یک کاندیدا باید بیش از 50 درصد آراء را کسب کند تا از دور دوم انتخابات جلوگیری شود.

کاندیدای دیگر، "آنتونیو ساسا"، رئیس ائتلافی به نام "یونیداد" است. وی در دوران ریاست جمهوری‌اش بین سال‌های 2004 تا 2009، به انباشت ثروت متهم شده بود. اگر چه نظرسنجی‌ها حکایت از احتمال پیروزی کمتر از 10 درصدی‌اش دارد، اما وی گمان می‌کند که می‌تواند از طریق شرکای جناح راستی‌اش رای کسب کند.

دولت آمریکا که حامی دولت‌های جناح راستی السالوادور در مقابل چریک‌ها در جریان جنگ داخلی 1980 تا 1992 بود، تاکید کرده که در جریان این انتخابات همچنان بی‌طرف می‌ماند و با هر کس که پیروز آن باشد، همکاری می‌کند.

"موریچیو فونز"، رئیس‌جمهوری السالوادور که خود یک خبرنگار سابق محسوب می‌شود، هیچگاه به جمع چریک‌ها نپیوسته است.

انتهای پیام

کد N97030