در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا؛

کاردار یمن در تهران: دیپلمات ربوده شده ایرانی سالم است

نیکبخت,اسدی

تهران-ایرنا- کاردار یمن در تهران با بیان این که ترور شهید ابوالقاسم اسدی دیپلمات ایرانی توسط گروه های تروریستی با هدف تخریب روابط تهران - صنعا انجام شد، گفت:وزارت کشور و نیروهای امنیتی یمن زنده و سالم بودن «نوراحمد نیکبخت» دیپلمات ایرانی ربوده شده را تایید می کنند.

«عبدالله علی علی السری» در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا در پاسخ به سوالی درباره کشف جسدی در منطقه «مآرب» صنعا و ارتباط آن با نیکبخت، افزود: وزارت کشور و نیروهای امنیتی یمن مسوول تعیین سرنوشت این دیپلمات ایرانی ربوده شده هستند.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات و گزارش های دریافتی نیکبخت، زنده و سالم است.

کاردار یمن در ایران خاطرنشان کرد: نیروهای امنیتی به دنبال یافتن راهی برای کمک و آزادی وی هستند،امیدواریم هرچه زودتر اخبار جدیدی در مورد این دیپلمات ایرانی اعلام شود.

نیروهای تروریستی در یمن 30 تیرماه 92 در جنوب صنعا نوراحمد نیکبخت وابسته اداری سفارت ایران در این کشور را ربودند و به نقطه نامعلومی بردند.

با وجود تلاش های بسیار و اعزام هیاتی برای بررسی وضعیت وی هنوز خبری از نیکبخت نیست.

هفته گذشته رسانه های خارجی از پیدا شدن یک جسد در منطقه مارب یمن خبر دادند و اعلام کردند این جسد متعلق به دیپلمات ربوده شده ایرانی است که این خبر تکذیب شد.

ابوالقاسم اسدی دیگر دیپلمات ایرانی در یمن نیز 28 دی ماه هنگام خروج از منزل خود در صنعا، مورد حمله یک گروه تروریستی که قصد ربودنش را داشتند، قرار گرفت که بعد از مقاومت با شلیک چهار گلوله از سوی این نیروهای تکفیری به شهادت رسید.

اسدی 57 ساله پس از انتقال به یکی از بیمارستان های صنعا و با وجود تلاش های سه ساعته تیم پزشکان بر اثر شدت جراحات وارده شهید شد و پیکر وی اول بهمن ماه در میان اندوه و تاسف هموطنان وارد کشور و در قطعه شهدای بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.***اسدی مردی شریف و تلاشگر بود

کاردار یمن در تهران با اظهار تاسف از ترور ابوالقاسم اسدی دیپلمات شهید ایرانی در این کشور، گفت: اسدی نه تنها همکار بلکه دوست من بود و روابط و صمیمیت با وی در مدت ماموریت تا سطح روابط خانوادگی بود.

علی السری ادامه داد: اسدی مردی بسیار خوب و تلاشگر بود و شرکت در مراسم ترحیم وی در تهران را وظیفه خود می دانستم.

این دیپلمات یمنی خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه و نخست وزیر یمن یک ساعت بعد از ترور اسدی این اقدام را محکوم کردند و خواستار تشدید مراقبت از دیپلمات های ایرانی شدند.*** تروریست ها در یمن از اتباع کشورهای مختلف هستند

کاردار یمن در ایران همچنین در این گفت و گو در مورد ربوده شدن یک دیپلمات و ترور دیپلمات دیگر ایرانی در فاصله چند ماه گفت: مردم، دولت و مقامات یمنی در حال مبارزه با تروریست ها هستند؛ اما تعداد این تروریست ها که از اتباع کشورهای مختلف هستند، بسیار است.

علی السری ادامه داد: تروریست ها در یمن گروه مافیایی بزرگی را تشکیل داده اند و اقدامات تروریستی را با کمک یکدیگر انجام می دهند.

وی با یادآوری این که اتباعی از کشورهای مالی، سومالی، سودان و چند کشور دیگر در یمن حضور دارند، تصریح کرد: جامعه بین المللی باید برای مبارزه با این معضل با دولت صنعا همراهی کنند.

کاردار یمن در تهران همچنین گفت: یک ماه قبل حمله ای تروریستی به بیمارستانی در صنعا توسط گروه های وابسته به القاعده انجام شد و در حملات جداگانه ای نیز یک دیپلمات آلمانی و دیپلماتی از عربستان به قتل رسیدند.

علی السری تصریح کرد: دولت یمن همه تلاش خود را برای حفاظت از جان دیپلمات های مقیم این کشور انجام می دهد، اما برای سرکوب آنها به کمک جامعه بین المللی نیاز داریم.***هدف تروریست ها مخدوش کردن روابط تهران - صنعا است

وی یادآور شد: هدف تروریست ها از ترور اسدی مخدوش کردن روابط تهران- صنعا است. زیرا می دانند دولت جدید در یمن به روابط خوب با ایران نیاز دارد و آنها می خواهند روابط دو کشور قطع شود.

کاردار یمن در ایران افزود: وزارت امور خارجه یمن نیز اعلام کرد گروه های تروریستی با هدف آسیب رساندن به روابط دو کشور به این اقدام دست زده اند.*** روابط ایران - یمن رو به رشد است

علی السری در این گفت و گو در مورد سطح روابط تهران -صنعا به ویژه با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید که تعامل با همه کشورهای جهان را در دستور کار خود دارد، گفت: روابط ایران و یمن بسیار خوب است. البته صنعا دوران انتقالی را می گذراند.

وی تاکید کرد: این کشور سه سال قبل شاهد انقلاب و به پاخاستن مردم بود. اکنون انقلاب یمن باید پا بگیرد و دولت جدیدی روی کار بیاید تا بتوان برای گسترش روابط برنامه ریزی کرد.

کاردار یمن در تهران تصریح کرد: گفت و گوهای آشتی ملی اخیرا در یمن به پایان رسیده است و انتظار می رود انتخابات ریاست جمهوری به زودی در یمن برگزار شود، البته به زمان بیشتری برای تشکیل دولت نیاز داریم.

وی اظهارداشت: دولت ایران به خوبی با ما همکاری می کند و آماده بهبود روابط است.***استقبال یمن از توافق ایران و گروه 1+5

این دیپلمات یمنی همچنین در ارزیابی خود از برنامه اقدام مشترک بین ایران و گروه 5+1 و اجرایی شدن آن گفت: ما از این توافق استقبال می کنیم و حق ایران را برای داشتن برنامه هسته ای مسالمت آمیز به رسمیت می شناسیم.

علی السری افزود: جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم در منطقه است و ما دو کشور مسلمان و برادر هستیم.

وی خاطرنشان کرد: ایران در موقعیت خوبی برای آینده ای پربار قرار دارد. سطح تحصیلات و بهداشت و درمان و خدمات پزشکی در این کشور در سطوح عالی جهانی است.

کاردار یمن در تهران اظهارامیدواری کرد سطح روابط تهران -صنعا به زودی با تعیین سفیر برای سفارت خانه هر دو کشور ارتقا یابد.

سیام**9157**1336
کد N96991