دیپلمات سابق روسیه: انقلاب ایران در تحولات خاورمیانه تاثیرداشته است

ایران,انقلاب اسلامی

مسکو-ایرنا- ویاچسلاو ماتوزوف از دیپلمات های ارشد سابق روسیه و رییس گروه دوستی روسیه و کشورهای عربی اعلام کرد: انقلاب اسلامی ایران در تحولات سه دهه اخیر منطقه خاورمیانه به ویژه رویدادهای اخیر این منطقه تاثیر مثبتی داشته است.

ماتوزوف روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به یک کشور مستقل تبدیل شد و در آن زمان که جهان بین دو ابرقدرت شرق و غرب تقسیم شده بود، چنین اقدامی بسیار خطرناک محسوب می شد.

وی افزود: آمریکا سالانه دهها میلیارد دلار به شکل های مختلف از ایران منافع کسب می کرد و نمی توانست از دست دادن این کشور راهبردی در منطقه را بپذیرد.

کارشناس امور خاورمیانه گفت: به همین دلیل شاهد بودیم که سه سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، صدام به دستور آمریکا عراق را وارد جنگ خونین با همسایه شرقی خود کرد.

ماتوزوف که سال های متمادی مسئولیت های مهمی در سفارتخانه های شوروی و روسیه در واشنگتن و بیروت داشته است، یادآوری کرد: رییس رژیم عراق با وجود روابط راهبردی با شوروی و گرفتن انواع تسلیحات از مسکو، ماموریت ویژه ای از آمریکا برای حمله به ایران گرفت.

وی گفت: در آن زمان ایران در شرایطی نبود که به دفاع در برابر تهاجم خارجی آن هم با دهها لشکر مکانیزه و دهها اسکادران هواپیمای پیشرفته بپردازد.

کارشناس روس گفت: اما با رهبری خردمندانه امام خمینی معادله جنگ به نفع ایران رقم خورد و صفحه جدیدی در تاریخ جنگ های کلاسیک گشوده شد.

وی افزود: در این جنگ مردم با ایمان به مصاف دشمن شتافتند و نیروی مهاجم در جبهه های مختلف با وجود برتری کامل تسلیحاتی زمین گیر شد.

کارشناس روس گفت: اما ایران به پیروزی های بزرگی دست یافت و این نخستین آزمون بزرگ برای انقلاب اسلامی بود که با موفقیت از آن سر بلند بیرون آمد.

ماتوزوف افزود: انقلاب اسلامی پس از آن با توطئه های دیگر مواجه شد که بزرگترین آن ادعای تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی بود.

وی افزود: این اتهام مضحک در حالی مطرح شد که ایران هیچ برنامه هسته ای نظامی نداشته و آژانس بین المللی انرژی اتمی حتی یک گزارش در باره وجود چنین برنامه ای در ایران صادر نکرده است.

کارشناس روس گفت : اما با وجود اثبات نشدن این ادعا، آمریکا کشورهای مختلف را مجبور به تحریم ایران کرد و این تلاش برنامه ریزی شده فقط برای جلوگیری از پیشرفت های صنعتی و اقتصادی ایران انجام گرفت.

وی افزود: اما این دسیسه هم شکست خورد و آمریکا و غرب سرانجام مجبور به لغو تحریم ها شدند و این حرکت در واقع عقب نشینی در برابر ایران و پذیرفتن حق این کشور برای داشتن برنامه صلح آمیز هسته ای است.

وی درادامه سخنان خود به تلاش ایران برای حل مسایل سوریه و بازگرداندن صلح و آرامش به منطقه خاورمیانه اشاره کرد.

ماتوزوف با اشاره به نقش بزرگ ایران در حل مسایل خاورمیانه گفت: عدم دعوت ایران به کنفرانس ژنو2 با توجه به نقش بزرگ این کشور در معادلات منطقه ای اشتباه بزرگ است.

کارشناس روس گفت: علت این رویکرد آمریکا هراس آن از افزایش نقش ایران در منطقه و نگرانی از تاثیرات انقلاب اسلامی است.

وی افزود: آمریکا و غرب می خواهند در منطقه استراتژیک و بسیار غنی خاورمیانه حضور داشته باشند اما با بیداری ملت های منطقه این حضور به خطر می افتد و غرب منافع خود را در این منطقه از دست می دهد.

اروپام/2242**518 ** 1064
کد N96699