اعتصاب غذای زندانیان افراط‌گرای اردن

منابع و مقام‌های اردن اعلام کردند، بیش از صد تن از زندانیان این کشور از جمله چندین تن از اشخاص برجسته مرتبط با القاعده در اعتراض به شرایط زندان دست به اعتصاب غذا زدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این منابع گفتند، در میان 120 زندانی که دست به اعتصاب غذا زده‌اند، ابوقتاده،‌ از رهبران القاعده که پس از یک کشمکش حقوقی طولانی ژوئیه سال گذشته میلادی از انگلیس اخراج شد و شیخ ابو محمد المقدیسی، یکی از مغز متفکرهای القاعده نیز حضور دارند.

پس از آنکه مقام‌های زندان به درخواست‌های این زندانیان مبنی بر دسترسی بهتر به وکلا و اعضای خانواده‌ها، تسریع روند دادرسی و پایان دادن به بدرفتاری و شکنجه در جریان بازجویی رسیدگی نکردند، آن‌ها دست به این اعتصاب غذا زدند.

شیخ سعد حونیتی، یکی از رهبران افراطی سلفی اردن که سال‌های پیش در زندان بوده، گفت: زندانیان کاملا غذایی را که برای آن‌ها فراهم می‌شود، رد کرده‌اند تا زمانی که خواسته‌هایشان درباره رفتار بهتر با آن‌ها تحقق یابد.

گفته می‌شود اردن در ماه‌های اخیر دستگیری اسلام‌گرایان تندرو در مرزش با سوریه را افزایش داده و بسیاری از افرادی را که تلاش می‌کردند تا از مرز عبور کرده و به منظور سرنگونی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه به گروه‌های افراطی بپیوندند، به زندان انداخته است. به گفته تندروهای افراطی، از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه صدها داوطلب به سوریه رفته تا به این جنگ فرقه‌ای بپیوندند.

وکلا و خانواده‌های این زندانیان می‌گویند: این افراد در حالی که به دنبال عبور از مرز بودند، دستگیر شده‌اند و در دادگاه‌های نظامی محاکمه و به خدشه‌دار کردن روابط اردن با یک کشور دوست متهم شده‌اند.

سخنگوی نیروهای امنیتی اردن گفت: ما با همه بر اساس قانون مشابه به صورت برابر رفتار می‌کنیم و هر درخواستی را که مطابق با این قانون باشد، می‌پذیریم.

انتهای پیام

کد N96508