بان کی مون برقراری آتش‌بس جهانی در زمان برگزاری المپیک سوچی را خواستار شد

دبیرکل سازمان ملل از همه طرف‌های درگیری‌های مسلحانه در جهان خواست تا به مناسبت برگزاری بازی‌های المپیک سوچی روسیه سلاح‌های خود را زمین گذاشته و به درگیری‌ها پایان دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در پیامی اعلام کرد، شرکت‌کنندگان در بازی‌های المپیک زمستانی سوچی حامل پرچم‌های کشورهای زیادی هستند اما آنها زیر پرچم برابری، بازی جوانمردانه، احترام دو جانبه و عدم تبعیض گرد هم می‌آیند.

وی افزود: من از همه کسانی که دست‌اندرکار بازی‌های المپیک زمستانی سوچی هستند از جمله دولت‌ها، گروه‌ها، سازمان‌ها و افراد می‌خواهم از این ارزش‌های بنیادین المپیک دفاع کرده و به آنها متعهد باشند.

آتش‌بس المپیک که یکی از سنت‌های مربوط به یونانیان باستان بوده به صورت نمایدن یک هفته پیش از بیست و دومین بازی‌های المپیک زمستانی که قرار است از هفت تا 23 فوریه برگزار شود، آغاز شده و تا یک هفته پس از خاتمه یازدهمین دوره بازی‌های پاراالمپیک زمستانی که از 7 تا 16 مارس برگزار می‌شود، ادامه خواهد یافت. سنت یونانیان باستان موسوم به آتش‌بس المپیک در قرن هشتم پیش از میلاد مسیح آغاز شد تا حمایتگر محیطی صلح‌آمیز و عبور و مرور و مشارکت ایمن قهرمانان و اشخاص مربوطه در بازی‌های المپیک بوده و جوانان جهان را برای آرمان صلح بسیج کنند.

بان کی مون ضمن تقاضای برقراری ‌آتش‌بس المپیک تاکید کرد که به یاد مردم سوریه ، جمهوری آفریقای مرکزی و سودان جنوبی و همچنین قربانیان بمب‌گذاری‌های اخیر در شهر وولگوگراد است.

دبیرکل سازمان ملل عنوان کرد که آتش‌بس المپیک ریشه در این امید دارد که اگر مردم و دولت‌ها بتوانند برای یک روز اختلافات‌شان را کنار بگذارند، می‌توانند با تقویت این مساله آتش‌بس‌های طولانی‌تری را برقرار کرده و راهی به سوی صلح پایدار، حقوق بشر و سعادت پیدا کنند.

انتهای پیام

کد N96072