مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان آغاز شد

سیاسی

اگر این انتخابات به‌خوبی برگزار شود، نخستین انتخاباتی در تاریخ افغانستان خواهد بود که در جریان آن قدرت از یک رئیس‌جمهوری منتخب به یک رئیس جمهوری منتخب دیگر به صورت مسالمت‎آمیز تحویل داده می‎شود.

مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از صبح امروز –یکشنبه – به طور رسمی با نصب بیلبوردها و برگزاری همایش‌های انتخاباتی توسط نامزدها در کابل و برخی شهرهای دیگر آغاز شد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی٬ کارمندان ستادهای انتخاباتی نامزدها از ساعت‌های نخست بامداد امروز مشغول نصب بیلبوردها و عکس‌های تبلیغاتی در خیابان‌ها شد‌ه‌اند.

از نامزدهایی که تا کنون از برگزاری همایش‌های انتخاباتی طی امروز در کابل خبر داده‌اند، «عبدالله عبدالله»، «اشرف غنی احمدزی»، «عبدرب‌الرسول سیاف»، «عبدالقیوم کرزی» و «گل آغا شرزی» هستند.

از دیگر اقدام‌هایی که نامزدها در این روز انجام می‌دهند، افتتاح رسمی ستادهای انتخاباتی و پخش تبلیغات تلویزیونی است. آنها از طریق شبکه‌های اجتماعی هم به هواداران خود اعلام کرده‌اند که از امروز فعالیت‌های خود را شروع کنند.

رسانه‌های افغانستان هم برنامه‌های ویژه انتخاباتی خود را از امروز آغاز می‌کنند. این برنامه‌های انتخاباتی تلویزیون‌ها از برنامه‌های پرمخاطب شمرده می‌شوند.

مبارزات انتخاباتی تا دو ماه دیگر ادامه می‌یابد و ۴۸ ساعت پیش از برگزاری انتخابات (۱۶فروردین سال آینده) به پایان می‌رسد.

در این انتخابات ۱۱ نامزد برای رسیدن به ریاست جمهوری مبارزه می‌کنند. دوره فعالیت ریاست جمهوری در افغانستان پنج ساله است و یک فرد تنها دو بار حق دارد که رئیس‌جمهوری شود.

ریاست‌جمهوری بالاترین مقام دولتی است که بر هر سه قویه مجریه، مقننه و قضائیه اشراف دارد. رئیس‌جمهوری رئیس قوه مجریه و فرمانده کل قوا هم است. نظام سیاسی افغانستان ریاستی و مبتنی بر اصل تمرکز قدرت است.

در این میان موضوع امنیت اهمیت خاصی دارد. دولت برای تامین امنیت هر یک از نامزدها ۳۵ محافظ و سه خودرو زرهی و به معاونان آنها هم ۱۵ محافظ و یک موتر زرهی داده است.

گروه طالبان مخالف برگزاری انتخابات است.

اگر این انتخابات به‌خوبی برگزار شود، نخستین انتخاباتی در تاریخ افغانستان خواهد بود که در جریان آن قدرت از یک رئیس‌جمهوری منتخب به یک رئیس جمهوری منتخب دیگر به صورت مسالمت‎آمیز تحویل داده می‎شود.

کد N95639