چشم انداز اصلاحات در جنجالی ترین سازمان امنیتی آمریکا

حقوق بشر راجرز اسنودن,نیویورک

نیویورک، ایرنا- در اقدامی که به منزله تایید عملکرد نهاد جنجالی آژانس امنیت ملی آمریکا می باشد، باراک اوباما دریاسالار ˈمایکل راجرزˈ را که یک نظامی با سوابق امنیتی طولانی است به مدیریت این نهاد مهم امنیتی آمریکا منصوب کرد.

این خبر روز پنجشنبه در حالی انتشار یافت که انتقادها از جاسوسی داخلی و خارجی این نهاد قدرتمند امنیتی در آمریکا ادامه داشته است، انتقادهایی که جرقه آن از هنگام افشاگری های ادوارد اسنودن زده شد و بحرانی داخلی و بین المللی برای دولت آمریکا ایجاد کرد.

به گزارش ایرنا، چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا، در بیانیه ای که روز پنجشنبه درباره انتخاب مایکل راجرز صادر کرد، به وجود مشکلات جدی در عملکرد آژانس امنیت ملی آمریکا اذعان و تصریح کرده است: در حالیکه آژانس امنیت ملی زمان دشواری را سپری می کند به موازات اصلاحات رییس جمهور اوباما، دریاسالار راجرز با تجارب مهم خود، وظیفه خطیری را در این نهاد بر عهده می گیرد.

مایکل راجرز که 53 سال دارد، این سمت را از کیت الکساندر مدیر کنونی آژانس امنیت ملی آمریکا تحویل خواهد گرفت. وی همزمان فرماندهی واحد سایبری ارتش را بر عهده خواهد داشت.

این واحد سایبری از زیرمجموعه های راهبردی ارتش آمریکا به شمار می رود که وظیفه حمایت از شبکه های نظامی و هدایت عملیات سایبری را بر عهده دارد.

صاحبنظران می گویند هر چند این آژانس از زمان جنگ سرد تاسیس شده است اما اکنون با بزرگترین بحران تاریخ خود روبرو می باشد، تعیین دریاسالار راجرز به ریاست آن نشان دهنده اولویت های امنیتی دولت و به حاشیه رفتن ایجاد اصلاحات در دستگاه امنیتی این کشور است.

نخست، سوابق اجرایی راجرز که در سمت های اطلاعاتی و امنیتی ارتش حضور پررنگی داشته نشان دهنده آن است که آژانس امنیت ملی آمریکا طرح های جاسوسی خود را منسجم تر از گذشته پیگیری و پیاده خواهد کرد.

راجرز به مدت 30 سال در بخش های الکترونیک و سایبری نیروی دریایی آمریکا فعال بوده است و آخرین سمت وی فرماندهی ناوگان سایبری نیروی دریایی بوده است که در آن بیش از 15 هزار کارمند نظامی و غیرنظامی زیر نظر وی کار کرده اند.

به گفته تحلیلگران، انتظار می رود در دوران ریاست راجرز، آژانس امنیت ملی با شدت بیشتری بر موضوع مقابله با تروریسم و تهدیدهای ناشی از آن برای آمریکا عمل نماید.

همزمان، وی مسئولیت اجرای برخی اصلاحات در این نهاد را بر عهده خواهد داشت و تلاش خواهد کرد اعتبار آژانس امنیت ملی را در داخل بازگردانده و چهره آن را در عرصه بین المللی بازسازی کند.

اما تعیین دریابان راجرز، یک نظامی با سوابق امنیتی در راس مهمترین نهاد امنیتی آمریکا ناخشنودی بسیاری از منتقدان عملکرد آژانس امنیت ملی را به همراه آورده است که می گویند اوباما با این انتخاب عملا بحث اصلاحات را در آن زیر سوال برده است.

منتقدان در آمریکا می گویند که زمان آن بود که به جای یک نظامی یک فردی غیرنظامی به ریاست این نهاد تعیین شود تا بتواند با اجرای اصلاحات، اعتماد را به آن بازگرداند.

همچنین ریاست همزمان راجرز بر آژانس امنیت ملی و فرماندهی سایبری ارتش انتقادهایی را برانگیخته است و منتقدان می گویند اوباما باید دو فرد را برای این دو سمت انتخاب می کرد.

منتقدان در آمریکا می گویند تعیین یک چهره نظامی-امنیتی به ریاست جنجالی ترین نهاد امنیتی جهان که با بحران اعتماد در میان مردم آمریکا روبروست، گامی به عقب به شمار رفته و درباره اراده دولت اوباما برای اصلاحات جدی در عملکرد آژانس امنیت ملی تردید ایجاد می کند.

اروپام 2251 **1908**1337
کد N95626