ولید المعلم:

گفتگوی مستقیم با آمریکایی ها را نپذیرفتیم

آفریقا و خاورمیانه

وزیر خارجه سوریه ضمن انتقاد از مخالفان سوری از نپذیرفتن گفتگوی مستقیم با آمریکایی ها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری سوریه(سانا)، ولید المعلم گفت: هیئت رسمی سوریه درخواست آمریکا برای گفتگوی مستقیم را در شهر مونترو سوئیس را تا زمانی که جان کری وزیر خارجه این کشور به خاطر سخنان خود در جلسه افتتاحیه نشست ژنو2 عذرخواهی نکند رد کرده است.

وی افزود: این که هیئت مخالفان، پیشنهاد هیئت رسمی سوریه درباره ضد تروریسم را نپذیرفت لکه ننگی بر دامان هیئت ائتلاف مخالفان سوری است زیرا هر انسانی که طعم تروریسم را چشیده باشد این پیشنهاد را می پذیرد. آنها(مخالفان) در سوریه زندگی نکرده اند، از هدف قرار گرفتن دانش آموزان و دانشجویان اطلاعی ندارند، جسد نزدیکانشان پاره پاره نشده است، از ویرانی پلها و خطوط نفت و گاز و زیر ساختهای اطلاعی ندارند آنها در هتلهای پنج ستاره به سر برده اند و باید مخالفت کنند.

المعلم بیان کرد: ما با جامعه جهانی غیر منصف روبرو هستیم. جامعه جهانی معیارهای دوگانه ای دارد. آنها تحت سلطه آمریکا هستند. هنگامی که از آنها به عنوان جامعه جهانی یاد می شود ما می خندیم زیرا آنها نماینده جامعه جهانی نیستند. زیرا اگر از نظر تعداد جمعیت بنگریم ملاحظه می کنیم که روسیه، چین، هند و کشورهای بریکس جامعه بین المللی هستند نه طرف دیگر. اما آنها بر شورای امنیت و سازمان ملل مسلط هستند.

وزیر خارجه سوریه از تحریم ها علیه سوریه انتقاد کرد. وی افزود: چگونه است که آمریکا از عراق ضد داعش حمایت می کند اما از تروریستهای سوریه حمایت تسلیحاتی می کند آنهم همزمان با نشست ژنو. این مواضع دو گانه قابل قبول نیست.

المعلم درباره عدم مشاکرت ایران در نشست، آمریکا را عامل آن دانست.

وزیر خارجه سوریه درباره اظهارات رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در ایران گفت: ما از نظر عملی در مرزهای شمالی خود چیزی مشاهده نکردیم.